Hukukçu – Kaptan Gündüz Aybay belgeseli gösterilecek

Türk boğazlarına ömrünü adayan hukukçu – kaptan Gündüz Aybay için hazırlanan ve bir yıllık bir çalışmanın ürünü olan belgesel İzmir’de denizciler ve hukukçularla buluşacak. Buca’da Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Denizcilik Fakültesi Çakabey Deniz Feneri Salonu’ndaki gösterim 24 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 15.30’da başlayacak.

“Denizlerimizin Hukukçu Kaptanı Gündüz Aybay / Türk Boğazlarına Adanmış Bir Ömür” adlı belgesel filmin yönetmenliğini Atom Şaşkal, röportajlarını gazeteci Elif Aydoğdu yaptı. Belgeselde, hukukçular, Dışişleri Bakanlığı, Deniz Sigorta yetkilileri, ailesi, öğrencileri ve yakın dostu denizciler, Aybay’ın, Türk Boğazları alanındaki çalışmalarının yanında, denizcilerin eğitimi, deniz hukuku, denizciler arası sosyal ve mesleksel dayanışma alanındaki çalışmalarını anlatıyor.

Gündüz Aybay Kimdir?

Gündüz Aybay, 1953 yılında Yüksek Denizcilik Okulu Güverte Bölümü’nü bitirdi. On yıl ticaret gemilerinde çalıştı. Uzak yol kaptanı oldu. 1963 yılında bu görevinden ayrılıp Yüksek Denizcilik Okulu’nda öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 1964 yılında İstanbul Üniversitesi (İÜ) Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Deniz hukuku alanında avukatlık yaptı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Denizcilik Fakültesi, İÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü ile İşletme İktisadı Enstitüsü ve Deniz Harp Okulu’nda öğretim görevlisi olarak, çeşitli denizcilik ve hukuk konularında dersler verdi. Denizcilik ve deniz hukuku alanlarında ülkemizin önde gelen çok sayıda uzmanının yetişmesine katkıda bulundu.

Denizci ve hukukçu olarak yaptığı hizmetler arasında Türk Boğazları’nın çok özel bir yeri bulunan Aybay, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin Türkiye lehine yeniden ve doğru yorumlanması için çaba harcadı. Aybay’ın Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü’nün hem iç hukukta hem de Uluslararası Denizcilik Örgütü’nde (IMO) kabul edilmesi için çalışan ekibin en etkin üyesi oldu.

Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği ile İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği’nde başkanlık görevi yaptı. Hukuk Araştırmaları Vakfı ve Deniz Hukuku Derneği’nde kurucu üye ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalıştı. 27 Eylül 2001 günü yaşama veda etti.

Gündüz Aybay’ın, denizcilik, deniz hukuku, Türk Boğazları alanlarında bilimsel, tarihi ve kültürel amaçlı ondan fazla kitabı, 100’den fazla makalesi ve incelemesi yayımlandı.
46 kez okundu.

Bir cevap yazın