Tarihi Elektrik Fabrikası ihalesi Büyükşehir’in

Tarihi Elektrik Fabrikası’nı kente kazandırmak için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi en önemli adımı attı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın açtığı ihaleye katılan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Alsancak’taki arazi ve üzerindeki yapılar için 35 milyon lira teklif verdi.

Ankara’da gerçekleşen satış ihalesine yalnızca İzmir Büyükşehir Belediyesi katıldı ve başka teklif veren çıkmadı. Büyükşehir’i İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe ile Grand Plaza AŞ Genel Müdürü Hasan İkat’ın temsil ettiği ihale 15 dakikada sonuçlandı. İhale komisyonun değerlendirmesinin ardından Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında satış sözleşmesi yapılacağı belirtildi.

Tarihi yapı ve arazisinin ihale süreci

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’nin (ADÜAŞ) mülkiyetinde bulunan Umurbey Mahallesi, 3535 ada, 6 parseldeki tarihi Elektrik Fabrikası ve arazisi için geçen yıl satış ihalesine çıkmıştı. 10 bin 720 metrekare taşınmaz ve üzerindeki yapıların satışı için çıkılan ihale için son teklif verme tarihi 20 Şubat 2018 olarak açıklanmış, daha sonra ihale başvuru süreci 02 Mart 2018 tarihine kadar uzatılmıştı.

Söz konusu taşınmaz için yatırılması gereken geçici teminat tutarı 1 milyon 500 bin lira, ihale şartnamesi bedeli ise 1000 lira olarak belirlenmişti. Verilen ilanda, “taşınmazın satış yöntemi uygulanmak suretiyle 4046 Sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde özelleştirileceği” duyurulmuştu.

Daha sonra son teklif tarihi 02 Mart 2018 tarihine kadar uzatılan taşınmaz için ihale tarihi yeniden uzatılmış, 03 Mayıs 2018 gününe kadar başvuru yapılabileceği belirtilmişti. Satış ihalesinin geçici teminat tutarı bu 1 milyon lira olarak açıklanmıştı. İhaleye teklif veren çıkmamıştı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, ADÜDAŞ mülkiyetindeki tarihi Elektrik Fabrikası ve arazisi için bir kez daha satış ihalesine çıkmıştı. Geçici teminat tutarının 1 milyon lira ve ihale şartnamesi bedelinin 1000 lira olduğu, ihalenin 16 Nisan 2019 günü saat 14.00’te gerçekleştirileceği duyurulmuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer, 17 Mart 2019 günü katıldığı bir toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi elektrik fabrikası ihalesine katılıp teklif vereceklerini belirtmişti. Seçim sürecinde İzmir Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde, Kemeraltı EGİAD Sosyal Kültürel Etkinlikler Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Soyer, şu görüşleri dile getirmişti:

“Kültür ve Sanat İzmir’in köklerinde var. Sadece bu elektrik fabrikası değil, Alsancak’taki Tekel Fabrikası da ele alınarak bu yapıların kültür ve sanat alanı olarak düzenlenmesi gerekiyor. Bunları hayata geçirmek için çalışırken, aynı zamanda dünyadan önemli sanatçıları İzmir’de buluşturacak büyük bir festival organize edeceğiz. Tüm bunları da Başkanlar Kurulu, İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu gibi yapılarla işbirliği içinde yürüteceğiz. Tüm bu projeler için finansmanda da zorluk yok.”
13 kez okundu.

Bir cevap yazın