“Şehir merkezlerine zakkum ve defne dikilmeli”

Ege Üniversitesi (EÜ) Botanik Bahçesi ve Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aykut Güvensen, polen bakımından bireyleri alerjik hastalık yapabilecek zeytin ve meşe gibi bitkilerin park ve bahçelere dikilmemesine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Burada en büyük sorumluluğun belediyelere düştüğünü belirten Prof. Dr. Güvensen, “Şehir merkezlerine bu tür bitkiler dikerek yarardan çok zarar veriliyor. Şehir merkezlerine su istekleri az olan zakkum, defne gibi bitkiler dikilerek havadaki alerjenik polen yoğunluklarının artmamasına katkılar sağlayabiliriz” diye konuştu.

Prof. Dr. Aykut Güvensen, EÜ Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVMER) tarafından düzenlenen “Ege Üniversitesi Kampüs Atmosferik Polen Çeşitliliği” konulu seminerde polenlerle ilgili bilgi verdi. Prof. Dr. Güvensen, “Polenler, çiçeklerin üreme organlarındaki antenlerde oluşturulmakta ve çevreye saçılmaktadır. Ancak, tozlaşmasını rüzgâr yoluyla tercih eden bitkilere ait polenler kilometrelerce uzaklara taşınarak alerjik hastalıklara davetiye çıkartabilmektedir” dedi.

EÜ) Botanik Bahçesi ve Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak çalışmalarını alerjen polenler üzerine sürdürdüklerini anlatan Prof. Dr. Aykut Güvensen, Üniversite kampüsünde yürütülen çalışmayla iki noktaya polen yakalama cihazı kurduklarını söyledi. Bu cihaz yardımıyla atmosferdeki polenlerin günlük değerlerinin ortaya konması ve analizlerinin gerçekleştirilmesinin amaçlandığını dile getiren Prof. Dr. Güvensen, “Amacımız, bu uygulamayı ülkemizin her yerine yaymak. Bu sayede yeni iş kollarının çıkabileceğini ümit ediyorum” diye konuştu.

Avrupa’nın birçok kentinde polen alerjisine duyarlı olan kişilerin uyarılabilmesi için meteorolojik hava durumu tahmin raporlarına, havadaki haftalık veya günlük polen değişimlerinin eklendiğini, televizyon, internet, radyo ve gazete gibi yayın organlarıyla yayınlandığını anlatan Prof. Dr. Aykut Güvensen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Fen Fakültesi, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve İzmir Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü arasında hava tahminleriyle birlikte polen değerlerinin üniversitemiz web sitesinden verilmesi ve İzmir meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü tarafından bu verilerin web sitelerinde yayınlanmasına yönelik çalışmalar başlatıldı. Böylece bu verilerden elde edilen sonuçlar, özellikle polen alerjisine karşı duyarlılığı olan geniş halk kitlesine hizmet edecek. Bu çalışma İzmir’de birinci pilot bölge olarak başlatıldı. Bu tür çalışmaların ülke genelinde yaygınlaştırılması gerekiyor.” (Ege Ajans)

Bir cevap yazın