MARBLE doğaltaşımızdaki katma değer artışını sergileyen fuar

Dünyanın en önemli doğaltaş fuarları arasında yer alan MARBLE İzmir Fuarı 27-30 Mart 2019 tarihleri arasında kapılarını açacak. Fuar öncesi yapılan son çalışmaların değerlendirildiği Danışma Kurulu Toplantısı, Tarihi Hava Gazı Fabrikası’nda yapıldı.

Sektör ve firma temsilcilerinin yer aldığı toplantıda konuşan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, Türkiye’nin yakın gelecekte doğal taş ihracatında en önemli ülke haline gelmesi için var güçleriyle çalıştıklarını belirtti.

İnovatif ürünler ihracatı artıracak

Çeyrek asırlık yaşında ticaretin yanı sıra tasarım ve proje odaklı ürünleriyle ön plana çıkmaya hazırlanan 25. MARBLE İzmir Fuarı’nın sektöre önemli katkıları olacağını dile getiren Dinçer, “Tasarım, inovatif ürünler ve yeni projelerin meydana getirilmesi önümüzdeki yıllarda ihracata büyük bir ivme kazandıracak. Bu kapsamda sektörün tüm paydaşlarının bir araya geleceği 25. MARBLE İzmir Fuarı, doğal taşlarımızdaki katma değer artışını tüm dünyaya tanıtma konusunda önemli bir görev üstlendi” dedi.

MARBLE taşımızı dünyaya tanıtıyor

Türkiye’nin 500 milyar dolarlık 2023 yılı ihracat hedefi içinde 15 milyar dolarlık paya sahip olması beklenen maden ve doğal taş sektörü, Türk doğal taşını dünyaya tanıtan en önemli etkinliklerden biri olan MARBLE İzmir – 25. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na hazırlanıyor. Yaklaşık 650 farklı renk ve dokuda, dünya doğal taş kaynaklarının yaklaşık yüzde 35’ine sahip Türkiye’nin 2019 rezervlerinin ilk kez sergileneceği fuar uluslararası bir doğal taş sergisine dönüşecek.

28 ülkeden 210’ü yabancı toplam bin 78 katılımcının yer alacağı fuar; doğal taş, iş makinaları, makine sarf malzemeleri, mermer makineleri, blok taş alanları, uluslararası katılımcı holü ve etkinlikleri ile birlikte toplam 150 bin metrekarelik alanda gerçekleşecek. Geçtiğimiz yıl yüzde 26’lık bir artışla 9 bin 790’ı yabancı toplam 63 bin 314 ziyaretçi ile kapılarını kapatan fuara bu yıl alım heyeti kapsamında 63 ülkeden 512 yabancı alıcı gelecek. Bunun yanında, dünya doğal taş sektörünün öncü kurum ve kuruluşlarının temsilcileri de fuardaki yerini alacak.

I’m Turkish stone

Türk doğal taşının artık tüm dünyada kullanıldığı ve bunu artırmak için sektörün tüm paydaşlarıyla ortaklaşa çalıştıklarını belirten İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Dinçer, “Geçtiğimiz haftalarda Cannes’da düzenlenen MIPIM – Uluslararası Emlak Fuarı’na katıldık. Geçtiğimiz yıl tohumlarını attığımız I’m Turkish Stone’ (Ben Türk Taşıyım) kampanyasının yapı sektöründe filizlendiğini bu şekilde görmüş olduk. Potansiyel müşteriler, proje geliştiriciler, mimarlar ve mühendislerle birebir iletişime geçip Türk doğal taşının projelerde kullanılmasına yönelik çalışmalar yaptık. Mimarlar ve tasarımcılara yönelik başlattığımız kampanyanın şu etkisi oldu: Bir projede doğal taş kullanımı tercih edilmişse eğer orada Türk doğal taşının devreye girmesi yönünde mimarları bilgilendirip talebi artırmış olduk. Buna benzer çalışmalarımızı bu yıl tüm dünyada yürüteceğiz. Özellikle belediye otoriteleri ve doğal taş birlikleri ile iletişime geçip Türk taşının ülkelerin kamu kuruluşları tarafından da kullanımını artıracağız” dedi.

MARBLE diyalog alanı

Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen Dünya Taş Forumu, bu yıl daha kapsamlı bir katılımla yapılarak Amerika, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, İtalya, İspanya, Polonya, Rusya, Çin, Hindistan ve Tunus’tan gelecek doğal taş sektörünün ülke temsilcilerini bir araya getirecek.

Sektörde Türkiye’yi İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Dinçer temsil edecek. Doğal taş endüstrisinin dünya devlerinin 25. Marble İzmir Fuarı’nda sektörün bugünü ve geleceğini değerlendirmek üzere bir araya gelişinin önemli bir adım olduğunu dile getiren Dinçer, “Ülkelerin doğal taş birlikleri ve kamu otoritelerine yakın kuruluşlarını bir araya getiren bu forum bizim için çok önemli. 25. MARBLE, kamu sektörlerine Türk doğal taşını yayabilmek adına bizler için doğrudan bir temas olacak. Çıkacak sonuçlar hem ihracatımıza katkı yapacak, hem de farklı ülkelerin ihtiyaçlarını anlamamıza yardımcı olacak” diye konuştu.

Fuarlar sektörü yukarıya taşıyan bir platform

Fuarın çeyrek asırlık yılında sektörün geleceğine yatırım yapan faaliyetlere imza attığına değinen Dinçer, “Bir fuarı sadece ürün tanıtmak değil aynı zamanda da sektörü belli seviyeye taşıyan yeni tasarımların oluşturulduğu bir platform olarak görmek lazım. Üniversitelerin, tasarımcıların, mimarların sektör temsilcileriyle buluştuğu ve ortak akılların üretildiği bir yer olarak yorumlanması lazım. İşte o zaman sektörün tüm bileşenleri bir araya gelmiş oluyor. Forumlar ve kongrelerle de sektörün sorunlarına çözüm gibi meselelerin, pazarlama stratejilerinin konuşulup tartışılacağı bir platformlara dönüşmesi fuarın bu anlamda başarısını kanıtlar. Dolayısıyla 25. Marble İzmir Fuarı’nda atılan bu adımların, önümüzdeki dönemde yeni projelerle birlikte sektörü dünya çapında daha iyi yerlere getireceğine inanıyoruz” görüşünü dile getirdi.

Bir cevap yazın