İzmir Tarih Projesi kırmızı kutunun içinde

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent merkezindeki tarihin korunması ve gelecek kuşaklara taşınması için hayata geçirdiği projeleri, Konak’ta kurduğu “İzmir Tarih Projesi Tanıtım Alanı”nda İzmirlilerle paylaşacak. Kırmızı bir kutu görünümündeki tanıtım alanında Kemeraltı’nın tarihsel süreci maket, görsel haritalama ve video animasyonların yer aldığı bir sunumla izleyicilere aktarılacak.

25 Mart 2019 Pazartesi gününden itibaren, haftanın 7 günü,10.00-19.00 saatleri arasında açık kalacak tanıtım alanında ziyaretçilere yarım saatte bir ücretsiz gösterim yapılacak.

Geçici süre için yerleştirilen bu kırmızı prefabrik yapıda, görsel haritalama, video ve animasyonlar eşliğinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi bölgede yürüttüğü çalışmaların ve 252 hektarlık alanı kaplayan Konak, Kemeraltı ve Çevresi Yenileme Alanı’nın tanıtımı gerçekleştirilecek.

Son teknoloji ile hazırlanan sunumda, İzmir’in tarihsel gelişimi ve bu süreçte kent merkezinde yaşanan değişimlerin anlatımı yer alıyor. Sunumda, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan İzmir Tarih Projesi’nin gerekçeleri, amaçları ve stratejileri ile kentte hangi boşluğu dolduracağı konularında da bilgilendirme yapılıyor. Maket üzerine görsel haritalama tekniği kullanılarak, seyircinin bu anlatımları zihninde mekansallaştırmasını sağlıyor. Sunumun yabancı ziyaretçiler için farklı dil seçenekleri bulunuyor.

İzmir Tarih Projesi nedir?

İzmir Tarih Projesi, Bakanlar Kurulu kararıyla “Yenileme Alanı” ilan edilen Kadifekale, Antik Tiyatro, Agora, Stadyum, Altınyol ve Altınpark 1. derece arkeolojik sit alanları ile Varyant doğal sit alanını kapsayan yaklaşık 252 hektarlık bölgeyi kapsıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2013 yılında başlatılan projenin temel hedefi, İzmir’in tarih kent merkezi olarak bilinen Kemeraltı ve çevresi kentsel ve 3. derece arkeolojik sit alanının koruma ve kullanma dengesinin gözetilerek sağlıklaştırılması ve canlandırılması olarak özetleniyor.

Bir cevap yazın