Siyasetin devleri önseçimde yarıştı

Aday adaylık sürecinde yaşanan tartışmalar, hatta çirkinlikler öyle bir boyuta ulaştı ki, kimsenin kimseye güveni ve saygısı kalmadı; sosyal medyanın gündemi böyle. Biz dönüp 1989 yılına gidelim, devler ligine bir göz atalım. Bakalım neler yaşanmış, neler söylenmiş, kim kazanmış, kimler kaybetmiş. Neden devler ligi diyorum; çünkü dev siyasetçiler, usta siyasetçiler yarışmış 1989 yılındaki politik arenada.

O yıllarda Güzelbahçe, Narlıdere, Balçova, Gaziemir ve Karabağlar henüz ilçe bile değil, tümü şube müdürlüğü olarak Konak Belediyesi’ne bağlı. Ancak Türkiye’nin dört bir yanında ön seçimler yapılıyor, SHP, ANAP, DYP ve diğer partiler adaylarını ön seçim ile belirliyor. SHP, merkezde Anakent, Konak, Buca, Karşıyaka ve Bornova belediye başkanlıkları için ön seçim yapılacak. Ön seçim tarihi 12 Şubat 1989. Aday adayları bir bir ortaya çıkıyor. Kimler kimler var, ne ustalar, ne devler, ne efsaneler…

İzmir Anakent Belediye Başkanlığı adaylığı için İhsan Alyanak, Yüksel Çakmur, Turan Karakaş, Kemal Karataş, Süha Baykal, Alev Coşkun, Erdinç Gönenç. Kimi TARİŞ’in eski genel müdürü, kimi eski turizm bakanı, kimi eski gençlik ve spor bakanı, kimi il başkanı; tam bir devler ligi.

Konak’ta ise dokuz aday adayı birden yarışıyor, hepsi de siyasetin önemli isimleri: Ahmet Sarışın, Şadi Can, Adnan Erdil, Sinan Karamustafaoğlu, Mustafa Kaynarca, Saim Katırcıoğlu, Süha Barlak, Tanju Tuncay ve Lütfi Türker.

Bornova’da da yedi aday adayı çekişiyor, usta siyasetçiler, mesleklerinin erbabı kişiler: Ali Sözer, Erdem Göksan, Ramazan Sönmez, Lütfü Özer, Hüseyin Kutlay, Sırrı Aydoğan ve Birol Denli.

Karşıyaka’da ise kimler yok ki… Cihan Türsen, Cevat Durak, Abdullah Kuş, Cevdet Tümtürk, Adnan Yenice ve Necmiye Ertem. Hepsi de hala siyasetin içinde olan insanlar, birkaç dönem belediye başkanlığı yapan politikacılar.

Buca da uzun yıllar şube müdürlüğü olarak yönetildiği için, insanlar biraz buruk, biraz kırgın, biraz da sevinçli. Yıllar sonra seçim yapılacak ve belediye başkanlarını seçecekler. Aday adayları yine önemli isimler: Ertan Erdek, Esen Yücel, Haydar Meriç ve Zeki Ateş.

Bu arada aynı tarihte Bergama, Foça, Menemen, Dikili, Menderes, Torbalı, Selçuk, Urla ve Çeşme gibi ilçelerde de önemli usta isimler yarışıyor.

12 Şubat 1989 Pazar günü Kültürpark ana baba günü. Aday adaylarının ekipleri ellerinde broşürler, koşuşturup duruyorlar delegeleri ikna etmek için. Heyecan dorukta…

Hükümet komiseri denetiminde yapılan ön seçimde oy kullanma süresi sona erip sandıkların açılmasıyla birlikte tüm aday adayları yay gibi geriliyor. Oylar sayılıyor, kimse kimseye itiraz etmiyor, herkes kullanılan oya saygılı.

Binlerce oy tasnif ediliyor ve geç saatlerde sonuçlar açıklanıyor. İzmir Anakent Belediye Başkan adayı Yüksel Çakmur, Konak adayı Ahmet Sarışın, Buca adayı Ertan Erdek, Karşıyaka adayı Cihan Türsen ve Bornova adayı Ali Sözer olarak ilan ediliyor.

Çok iyi hatırlıyorum, Milliyet Gazetesi muhabiri olarak takip etmiştim ön seçimi. Ne bir olumsuz açıklama, ne bir sitem, ne bir hakaret; bir anda tüm aday adayları adayın çevresinde kenetlendiler. Siyasilerin kenetlenmesi oy verecek olan vatandaşları da doğal olarak etkiliyor ve sonuçları öyle bir olumlu çıkıyor ki…

26 Mart 1989 Pazar günü yapılan yerel seçimlerde SHP İzmir’de; Bayındır, Karaburun, Tire ve Ödemiş hariç, tüm ilçelerde seçimleri büyük oy farkıyla kazanıyor. Kazanan başkanların hepsi de efsane; Aliağa’da Hakkı Ülkü, Urla’da Bülent Baratalı, Bergama’da Sefa Taşkın, Menemen’de Kadir Yıldırım, Selçuk’ta Kamil Subaşı, Torbalı’da Ertan Ünver, Seferihisar’da Ethem Çalış.

Yıllar içinde sosyal demokrat partiler CHP çatısı altında birleşti. Ön seçimler unutuldu, temayül yoklaması, merkez yoklaması adı altında garip isimlerle aday adaylarını yarıştırdılar. Bugün gelinen noktada ise vekile yakın, merkeze yakın, başkana yakın olmak, Türkiye’nin doğusundaki bir şehirde doğmuş olmak yeterli. Bu kavga gürültü hiç bitmez.

Doğru olan nedir? Ön seçimdir, hem de öyle delegeler ile değil, tepeden tırnağa yenilenmiş, elenmiş, gerçekten partilerine gönül vermiş üyeler ile yapılmalı. Bakın bakalım o zaman başarı nasıl kendiliğinden geliyor.


Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın