Egeli turizmcilerden EMITT’te tanıtım atağı

İvmelenen turizm hareketlerinden yararlanmak için atağa geçen Egeli turizmciler, beldelerini ve tesislerini tanıtmak için Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nı (EMITT) fırsat bildi. İzmir’in hedef pazarlarda yeterince tanınmadığını ve tanıtılmadığını belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “EMITT gibi uluslararası buluşmalar önemli fırsatlar. Tanıtım çabalarında turizm sektörünün dinamizmine yerel yönetimlerin de ayak uydurmasını bekliyoruz” dedi.

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (East Mediterranean International Tourism & Travel Exhibition – EMITT), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ile Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TTYD) iş ortaklığında bu yıl 23. kez düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Türk Hava Yolları’nın desteğiyle düzenlenen EMITT, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Bu yıl Asya, Avrupa, Uzakdoğu ve Latin Amerika’nın da içinde bulunduğu 94 ülkeden katılımcıyı ağırlayan EMITT, dünya turizminin yeni trendleriyle tanışma, kentlerin ve bölgelerin tanıtım için önemli bir fırsat yarattı. Sektörün profesyonellerini buluşturan fuarda dünya turizm sektöründeki gelişmeler ele alındı. Türkiye’nin dört bir yanından turizmciler, önemli tanıtım ve işbirliği fırsatları yaratan EMITT’te buluştu. EMITT, fuar katılımcılarını turizm profesyonellerinin yanı sıra tatil tüketicileriyle buluşturdu.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Egeli turizmcilerin de her yıl olduğu gibi dünyanın sayılı fuarları arasındaki EMITT’te yer aldığını, kentlerini, bölgelerini ve tesislerini tanıtma fırsatını değerlendirdiğini söyledi. İşler, sektörün ulusal ve uluslararası alanda etkinlik gösteren profesyonelleriyle EMITT’te bir araya geldiklerini ve deneyim paylaşımında bulunduklarını anlattı.

Uluslararası turizm fuarlarını destinasyonların tanıtımı ve sektör bileşenlerinin etkileşimi açısından önemsediklerini belirten Mehmet İşler, “İzmir ve bölge turizminin hak ettiği yerde bulunmadığını, en az nüfusu kadar turist gelmesi gerektiğini söylüyoruz. Bunu sağlamak için fuarlara katılmamız ve daha çok tanıtım gerekiyor” dedi. İşler, dünyanın en büyük turizm etkinliklerinden biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın ve benzeri etkinliklerin sunduğu fırsatların iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

İzmir’in hedef pazarlarda yeterince tanınmadığını ve tanıtılmadığına dikkat çeken TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Turizm Tanıtma Vakfı’nın (İZTAV) kent ve bölge turizmi için önemli EMITT’e katılmamasını eleştirdi. “İzmir’in en önemli sorunu yeterince tanınmamak ve tanıtılmamak” diyen İşler, şu görüşleri dile getirdi:

“Kentimizin yöneticilerine İzmir’i tanıtmak için fuarlara katılmamız, bunun için güçbirliği yapmamız gerektiğini anlatıyoruz. Bu konuda kent yöneticilerinin takındığı olumsuz tutumu anlamıyoruz. Tanıtım çabalarında turizm sektörünün dinamizmine yerel yönetimlerin de ayak uydurmasını bekliyoruz. Umarım önümüzdeki dönemde İzmir’in turizmini ve tanıtımını dert edinen yerel yöneticilerle birlikte tek yürek olur, birleşir, özlemini duyduğumuz etkin tanıtım etkinliklerini gerçekleştirme fırsatı buluruz.”
11 kez okundu.

Bir cevap yazın