Tarihi Saat Kulesi’ne restorasyon ve güçlendirme

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı padişahı 2. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı nedeniyle, Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından yaptırılan ve 1 Eylül 1901 tarihinde törenle açılan Tarihi Saat Kulesi’ni onarmak üzere harekete geçti. Saatlerini Alman İmparatoru II. Wilhelm’in hediye ettiği dairesel yapı çevresindeki dört çeşmeden oluşan 25 metrelik kuledeki hasar ve yıpranma kimyasal yöntemlerle giderilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Saat Kulesi’ni restore ederken kule kısmını da güçlendirecek. İzmir Tarih Projesi kapsamında gerçekleştirilecek çalışmalar, sembol yapının hizmete açılışının 118. yıldönümünde, 1 Eylül 2019’da tamamlanacak.

Çalışmalar kapsamında öncelikle, yapının deprem etkilerine karşı dayanmasını sağlamak için cepheden algılanmayan ve iç mekandaki derz algısına zarar vermeden güçlendirme çözümleri uygulanacak. 118 yıllık Tarihi Saat Kulesi’nin yıllar içinde zarar gören ve eksilen taş ve mermer kısımları da aslına uygun malzeme ve tekniklerle tamamlanacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yerinde yapılan incelemeler, laboratuvarda gerçekleştirilen deneysel çalışmalar ve bilgisayar ortamında yapılan teorik analizler sonucunda birtakım işlemler gerçekleştirilecek. Taş yüzeyler basınçsız suyla yıkanacak ve mermer yüzeyler temizlenecek. Bronz aksam ve demir ferforjeler kontrollü mikro hassas kumlama ile temizlenecek ve üzerlerine doğa şartlarına karşı koruyucular uygulanacak.

Düşen ve kırılan parçalar, bronz alemler, çeşmeler, kopan taş parçaları, düşen zambak motifi taşlar özgününe uygun olarak tamamlanacak. Yapının su tesisatı ile birlikte aydınlatma sistemi yapıya zarar vermeyecek ve cepheden görünmeyecek armatürler kullanılarak yenilenecek.
12 kez okundu.

Bir cevap yazın