TÜRGÖK Kurucusu Gültekin Yazgan anıldı

Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı (TÜRGÖK)’ün kurucusu Gültekin Yazgan, yaşama veda edişinin yedinci yılında Mimarlar Odası’nda düzenlenen toplantıyla anıldı. Psikolog – yazar Doğan Cüceloğlu, “Gültekin ve Tülay Yazgan, yaptıklarından dolayı benim için kahraman” dedi.

Toplantının açılışında konuşan TÜRGÖK Yönetim Kurulu Başkanı Tülay Yazgan, Gültekin Yazgan’ın yaşamı boyunca hayalini kurduğu kitaplığın açılışının üzerinden 15 yıl geçtiğini anımsattı. Yazgan, “Eşimden devraldığımız bu bayrağı daha yukarı taşımak, onun hayallerini hayata geçirmek ve devam ettirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Gültekin Yazgan’ın büyük umutlarla açtığı kitaplık her geçen gün büyüdüğünü anlatan Tülay Yazgan, “Ailemize yeni kitaplık üyeleri ve gönüllüler katılıyor. Bu kitaplığın açılmasında öncülük eden Gültekin Yazgan’ı saygıyla anıyoruz” diye ekledi. Anma etkinliği, Psikiyatrist Prof. Dr. Yankı Yazgan ile Psikolog – yazar Doğan Cüceloğlu’nun söyleşisiyle sürdü.

Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’nın Gültekin Yazgan’ın en büyük hayali olduğunu anlatan Cüceloğlu, “Okumanın insanın yolunu aydınlatacağına inanır ve bu kitaplık için elinden gelenin daha fazlasını yapardı” dedi. Doğan Cüceloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her insanın kendisi için kahramanı vardır. Benim için kahraman, yaptıklarından dolayı Gültekin ve Tülay Yazgan’dır. Bu yüzden de yazdığım kitabın adını ‘Onlar Benim Kahramanım’ olarak belirledim. Gültekin ve Tülay Yazgan yaptıkları ile insanlara yol göstermiş ve görme engellilerimizin hayatı anlamasına katkı sağlamışlardır. Onun aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyorum.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın