İsmet Yorgancılar son yolculuğuna uğurlandı

Türkiye’nin ilk el aletleri fabrikası İZELTAŞ’ın kurucusu ve onursal başkanı İsmet Yorgancılar son yolculuğuna uğurlandı. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın babası, duayen sanayici İsmet Yorgancılar’ın cenazesi 28 Ocak 2019 Pazartesi günü Bostanlı Beşikçioğlu Camisi’nde öğle namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra Soğukkuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

İsmet Yorgancılar kimdir?

1927 yılında Aydın’ın Nazilli ilçesine dünyaya gelen İsmet Yorgancılar, 1945 yılında yerleştiği İzmir’de yorgan dikerek iş yaşamına başladı. 1968 yılında sanayiciliğe yönelen ve Türkiye’nin ilk el aletleri üreticisi İzeltaş’ın temelini atan Yorgancılar, daha sonra DÖVSA, ELBURG, ELPAŞ markalarını yarattı. 1974 yılında cam sektörüne adım atan Yorgancılar, Cam Merkezi Sanayi ve Ticaret AŞ’ye bağlı YORİM, YORGLAS, YORSAN markalarını oluşturdu.

Yatırımlarıyla binlerce kişiye istihdam olanağı sağlayan İsmet Yorgancılar, 2002 yılında şirketlerdeki görevlerini çocuklarına bırakarak kurduğu şirketlerinin onursal başkanı oldu. Tarım ve hayvancılık alanında üretim yapabileceği YORBAĞ şirketini kuran Yorgancılar, Kemalpaşa’da etlik piliç üretiminin yanı sıra karanfil, çekirdeksiz kuru üzüm yetiştirdi. Bu tesiste ayrıca zeytinyağı üreten ve meyvecilik de yapan Yorgancılar hobi bahçesinde organik sebze üretti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın