Kocaoğlu: Bu kentte onurumla yaşamak için aday oldum

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 31 Mart yerel seçimlerinde yeniden neden aday adayı olduğu düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Kocaoğlu, “Yeniden aday adayı olma kararımda İzmir’in ve partimin geleceği ile bu kentte onurumla yaşamak gibi üç gerekçem var” dedi.

Tarihi Asansör’deki kahvaltılı toplantıda kentteki basın mensuplarıyla bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 15 yıla yaklaşan görev süresince yaptığı çalışmalara ilişkin bilgiler verdi. 01 Ekim 2018 günü düzenlenen toplantıda yeniden aday olmayacağını açıklayan Kocaoğlu, düşüncesini neden değiştirdiğini, neden yeniden aday olmaya karar verdiğini anlattı.

Aday olmama kararını açıkladıktan bir ay sonra, 27 Kasım’da Nihat Zeybekci’nin Adalet ve Kalkınma Partisi’nden adaylığının kesinleştiğini belirten Aziz Kocaoğlu, “İki aydır Nihat Bey sahada ama bizde daha ilçe ve büyükşehir adayları belli değil. Bu dezavantaj” dedi. Kocaoğlu, “Rakibin durumuna göre adayı saptamanın önemli olduğunu düşünüyorum. Geç- erken meselesinin buna göre değerlendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Yeniden aday olmayacağını açıkladığı günden buyana süreci yakından izlediğini anlatan Aziz Kocaoğlu, neden yeniden aday olduğunun gerekçelerini açıklarken, “İzmir, partim ve bu kentte onurumla yaşamak gibi üç gerekçem var. Kentimin ve partimin geleceği ile benim bu kentte huzur içinde yaşayabilmemdir gerekçem. Beni bu sürece iten üç tane faktördür bunlar” dedi. Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu faktörler üzerinde yoğunlaşırsınız her şey çözülür. Benden başkası belediye başkanlığı yapamaz deseydim 1 Ekim’de böyle bir açıklama yapmazdım. Zorunlu olarak İzmir, CHP ve benim bu kentte tüm ailemle beraber yaşayacak olmam, gönül rahatlığıyla dolaşmam için bu kararı aldım. Bu gayet açık. Yeteneği olan herkes belediye başkanlığını yapabilir, okulu yoktur, ama halkta karşılığı olması gerekir. Herkese saygım var. Ülkenin geleceği açısından İzmir çok önemli. 15 sene göğsümü gere gere nasıl yaşadıysam ve sonra ‘Yahu bırakmasaydın’ diye laflarla karşılaşmamak için aday adayı oldum.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, partisinin aday göstermemesi durumunda bağımsız aday olmasının söz konusu olmadığını söyledi. Kocaoğlu, “Biz fedakarlık yapmak gerektiğini duyduğumuz için bu adaylığa talip olduk. Görev yapma, sorumluluk bilinciyle talip olduk. ‘Bağımsız aday, başka partiden aday olacak’ lafları tamamen lafı güzaftır. Hiçbir yerden aday olmayız. Kendimiz adaymışız gibi her türlü özveriyle çalışacağımızı buradan duyurmak istiyorum” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın