İZBAN grevi 60 gün süreyle ertelendi

İzmir Banliyö Taşımacılığı Sistemi Ticaret Anonim Şirketi’nde (İZBAN) yaklaşık bir aydan bu yana süren grev, Cumhurbaşkanlığı kararıyla 60 gün süreyle ertelendi. Grevin şehir içi toplu taşıma hizmetlerini bozucu nitelikte görüldüğü için ertelendiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan 556 sayılı karar, 08 Ocak 2018 tarihli ve 30649 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararda, “İzmir Banliyö Taşımacılığı Sistemi Ticaret Anonim Şirketi’ne bağlı işyerlerinde Türkiye Demirolu İşçileri Sendikası tarafından uygulanmakta olan grevin, şehir içi toplu taşıma hizmetlerini bozucu nitelikte görüldüğünden altmış gün süreyle ertelenmesine, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 63 üncü maddesi gereğince karar verilmiştir” denildi.

Greve nasıl gidildi?

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (Türk-İş) bağlı Demiryol-İş Sendikası ile İZBAN AŞ arasında 11 Temmuz 2018 tarihinden buyana yürütülen işyeri toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanmıştı. İZBAN’da toplam 338 çalışan adına sürdürülen toplu iş sözleşmesi resmi arabulucuya götürülmüştü. İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nce atanan resmi arabulucu da uyuşmazlığı çözümleyememiş, sendika 09 Kasım 2018 günü İZBAN’da grev kararı alındığını açıklamıştı.

Sendikanın aldığı karar uyarınca, günde ortalama 230 sefer sayısına ulaşılan ve her gün 300 binin üzerinde yolcunun yararlandığı İZBAN banliyö tren sisteminde grev 10 Aralık 2018 Pazartesi günü saat 05.00’te uygulamaya konmuştu. Devlet Demiryolları (TCDD) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 50 ortaklığıyla kurulan İzmir Banliyö Taşımacılığı AŞ İZBAN’ın Aliağa-Selçuk arasında işlettiği, 40 istasyonun yer aldığı 136 kilometrelik banliyö tren hattında grev nedeniyle ulaşım durmuştu.

Geçen toplu iş sözleşmesi döneminde Demiryol-İş Sendikası’nca alınan karar doğrultusunda 08 Kasım 2016 Salı günü İZBAN’da greve gidilmişti. Grevin sekizinci gününde anlaşma sağlanmış ve çalışanların işbaşı yapmasıyla banliyö trenlerinin 16 Kasım 2016 Çarşamba günü yeniden çalışmaya başlamıştı.

Bir cevap yazın