Metro için yüzde 25, İZBAN için de yüzde 30 ücret artışı önerisi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Metro A.Ş’de çalışan 450 sendikalı işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi için ücretlerde yüzde 25 zam önerdi. İzmir Metro A.Ş’ye bağlı metro ve tramvay çalışanlarıyla bir araya gelen Kocaoğlu, bu önerisinin kabul edilmesi durumunda İZBAN için de yüzde 30 artış önerisini ortağı TCDD’ye ileteceğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, İzmir Metro A.Ş. işçilerine seslenen Aziz Kocaoğlu, “31 Mart akşamına kadar görevimin başında olacağım. Nasıl olsa bırakıyorum diye işi savsaklamayacağım. Enkaz bırakmayacağım. ‘Nasılsa ben bir kuruş ödemeyeceğim, gelen ödeyecek’ demek doğru değil. Bana yakışmaz. Popülist davranmayacağım. Alkışlanıp gitmek için değil, 15 yıldır neyi doğru biliyorsam yine aynı tutarlılıkla, aynı yaşam felsefesiyle çalışacağım” dedi. Hep emekten, işçiden, köylüden, ezilenden yana tavır aldığını, yaşamı boyunca da almaya devam edeceğini söyleyen Kocaoğlu, şu görüşleri dile getirdi:

“Her şeyimi sorgulayabilirler ama kimse benim emeğe, ezilene, insana bakışımı sorgulama hak ve hukukuna sahip değildir. 71 yıllık yaşamımda bunu ispat etmiş bir kardeşinizim. Bunun da böyle bilinmesi gerekir. Para vardır, yoktur. Para verilebilir, verilemez. Hesap tutar, tutmaz ama önemli olan kötü gün dostluğudur. Önemli olan dostluktur. Önemli olan belediye başkanının ne yapacağını, ne yapmayacağını 27 bin kişilik Büyükşehir Belediye ailesinin bilmesidir. Başkanın net olması, açık olması önemlidir. Vereceğini verirsin, veremeyeceğini nasıl vereceksin?”

Yetkili işçi sendikasının İzmir şube yönetimiyle bir önceki toplu sözleşme döneminde bir araya geldiklerini, toplu sözleşmeyi imzalayamadıklarını anımsatan Aziz Kocaoğlu, “Bunun böyle olacağını da zaten söylemiştim. Nitekim Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay’la birlikte imzaladık” diyen Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“70 yıllık Demiryol -İş Sendikası bu kadar yıl içinde sadece bir kere greve gitmiş. Son iki yıl içinde de İzmir’de iki defa grev yapıyor. Aynı sendikanın başka yerlerde toplu sözleşmeleri var. Biliyoruz. Oradaki rakamların bizim verdiğimiz rakamla uzaktan yakından alakası yok. Bu ayrı bir oyun. Eğer ben popülist davransam ‘bir kuruş ödemeyeceğim, gelen ödeyecek nasılsa’ derdim. Ama bu doğru değil. 15 sene boyunca İzmirliler’in 3 defa güvenerek oy verdiği, kentin şehremini olarak benim yapacağım bir iş değil bu. Yapmamam da gerekir. İzmirlilerin parasını kullanıyorum ve 27 bin kişilik koca bir gemiyi su almadan yürütmek zorundayım.”

Aziz Kocaoğlu, Halkapınar’daki İzmir Metro AŞ, Genel Müdürlük binasında sendika temsilcileriyle de görüştü. Kocaoğlu’nun İzmir Metro AŞ çalışanlarının ücretlerine yüzde 25 zam, İZBAN AŞ çalışanları için de yüzde 30 artış önerisine sendika kanadından olumsuz yanıt geldi. “Bunu da yapamadık. Maalesef bir dayatma ile karşı karşıyayız” diyen Kocaoğlu, şu görüşleri dile getirdi:

“Türkiye gerçeklerine göre verilebilecek en iyi rakamları önermemize rağmen ısrarla olumsuz cevap alıyoruz. Grev haktır ama işverenin verebileceği en iyi orandaki zamma karşılık vatandaşları mağdur etmek, onların toplu ulaşım hakkını ellerinden almak ve bunu sadece İzmir’de yapmak, aklımıza farklı senaryolar getiriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak hemşehrilerimize toplu ulaşım hizmeti konusunda alternatifler üzerinde çalışıyoruz. Bu dayatmaya karşı hep birlikte mücadele edeceğiz. Ben İzmir ve İzmirliler için mücadele ediyorum. Bu süreçte hemşehrilerimizin desteğini bekliyorum.”
45 kez okundu.

Bir cevap yazın