2018’e veda ederken…

Her yıla ayrı bir umut ile gireriz. Her yılbaşı için yeni temenniler, yeni hedefler belirleriz. O yıl içinde gerçekleştiremediklerimizi bir dahaki yıla devreder ya da uzun süredir ötelediklerimizi yeni yılda gerçekleştirmek üzere kendimize hedef belirleriz.

Yeni bir başlangıçtır yeni gelen yıl. Yeni bir umut, yenilenmek için bir vesile. Sanırız ve umut ederiz ki yıl içinde bizler için olumsuz olan her şey, yeni yıl ile birlikte sıfırlansın ve daha olumlu, daha pozitif duygular ruhumuzu sarsın.

Oysa kendimizden kaçıştır bunların hepsi. Sadece iyi niyetli temenniler ve kendimizi kandırışlar. Her şey insanın beyninde biter. Örneğin dünyanın en güzel tatil köyüne gitseniz, yanınızda sevdikleriniz yoksa, aklınızda sorunlarınız varsa, en mükemmel yeri kendinize cehennem edebilirsiniz. Ya da sıradan bir köyde, küçük bir pansiyonda misafir olsanız, yanınızda sevdikleriniz olmasa bile, yüreğinizde ve beyninizde huzur ile gitmişseniz, orası sizin için dünyanın en keyifli yeri haline gelir.

Eminim hepinizin 2018’de yarım bıraktıkları vardır ve 2019’a erteledikleriniz… Ama şunu unutmayın; ne geçen yıllar, ne bulunduğunuz ortam, ne cebinizdeki para, ne yanınızdaki kişiler değildir sizleri mutlu eden. Sizi mutlu eden iç huzurunuzdur. Eğer iç huzurunuzu bulmuşsanız her yıl, her ortam sizlere keyifli geleceği gibi, her olumsuz insanı ve her olumsuz durumu da tolere edebilirsiniz.

Peki iç huzuru nasıl mı bulacağız? İşte o en zoru. Çoğumuza ne psikologlar, ne ilaçlar, ne yeni sosyal ortamlar, ne de yeni hobiler iç huzurunu kazandıramıyor maalesef. Çünkü naçizane görüşüm iç huzurunu ve mutluluğu yakalamak için bu yüzyılda maalesef, biraz bencil, biraz vurdumduymaz, biraz popülist, biraz da ehli keyif olmak gerekiyor.

Ama ümidinizi kesmeyin. Küçük şeylerden mutlu olmayı bilip, hayatınızdaki insanları ve olayları sadeleştirebilirseniz, iç huzurunuzu yakalamayı da başarabilirsiniz. Yeter ki yaşama sevincinizi kaybetmeyin. Ne kadar sevgi açı da olsanız, ne kadar sevgi pıtırcığı da olsanız, elinizde var olan değerlerin farkına varıp, sahiplendiğiniz anda, ara sıra gel gitler de yaşasanız, mutlu olmamak için bir sebebiniz yok.

2019 size değer verenlere sahip çıktığınız, kendi değerinizi bildiğiniz ve sizin değerinizi bilen insanlarla olduğunuz bir yıl olsun.

Herkes yoluna devam ederken siz arkalarından bakmayın.

Elinizdeki güzelliklere daha fazla anlam yükleyip, sizde ışığa doğru yürüyün.

Umutsuzluğa kapılıp sevdiklerinizden vazgeçmeyin! Çünkü hayata bir kez geliyoruz ve

Mutlu olmak herkesin hakkı…

İyi yıllar…

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın