Alhat: Zeytinyağında KDV oranı düşmeli

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, zeytin ve zeytinyağında üretimin artırılması için tek formülün KDV indirimi olduğuna dikkat çekti. Alhat zeytinyağının bir taraftan desteklenirken diğer taraftan KDV yükü altında kalmasının da bir çelişki olduğunu kaydetti. Alper Alhat “Zeytinyağ yüzde 8 KDV yerine yüzde 1 KDV ile satılsın. Eğer KDV bu orana düşerse yüzde 7 daha ucuz olacak. Bu da vatandaşın sağlıklı bir ürüne daha kolay ulaşması demektir. Sektör rahat bir nefes alır” dedi.

Hibe destekleri önemli

Akhisar’ın 2019 yılında katma değerli ürünleriyle öne çıkacağını belirten Alhat, “Ekonomik saldırıların yaşandığı 2018 yılının 3. çeyreğini yüzde 1.6 büyüme ile tamamlayan Türkiye, yeni yapılanma sürecinde İkinci 100 Günlük Eylem Planını uygulamaya alacak. Bu planda Akhisar’ı ve zeytinciliği ilgilendiren önemli adımlar bulunuyor” diye konuştu.

Akhisar’ın yararına olan tüm hibelerden ve projelerden üreticilerin yararlanması için çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Alhat, bu planda yer alan “Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı” kapsamında verilecek 30’ar bin liralık hibenin de önemli olduğunu dile getirdi.

Bir cevap yazın