Üç mimardan birinin iş bulma sorunu var

Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin iş aramakta olan meslektaşları için düzenlediği ücretsiz kurslara gösterilen ilgi, sektörde yaşanan sıkıntıyı da ortaya koydu. Her üç mimardan birinin iş bulma sorunu yaşadığını belirten Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Alpaslan, odanın açtığı kurslarda kontenjanların ilk 15 dakika içinde dolduğuna dikkat çekti. Alpaslan bu durumun ekonomik koşulların ağırlaşması ile artan işsizlik tehlikesini gözler önüne serdiğini söyledi.

Kurslara yoğun ilgi

İş arayan meslektaşlarına yönelik kurslar düzenleyen Mimarlar Odası İzmir Şubesi, yoğun taleple karşılaştı.

Üç boyutlu çizim programı olan Revit programına kayıtlar 15 dakika içinde dolarken, 18-27 Aralık 2018 tarihlerinde düzenlenecek mimari modelleme ve dökümantasyon programı Archicad de şimdiden büyük ilgi gördü.

Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Alpaslan, kontenjanların dakikalar içinde dolmasının; ekonomik koşulların ağırlaşması ile artan işsizlik tehlikesini gözler önüne serdiğini söyledi.

İş arayan meslektaşlara yönelik düzenli kurslar açtıklarını dile getiren Alpaslan, 35-40 kişilik kontenjanların sadece dakikalar içerisinde dolmaya başladığına dikkat çekti.

İşsizlik en önemli sorun

Her üç mimardan birinin iş bulma sorunu yaşadığını belirten Alpaslan, “Mimarlık fakültelerimizde yaklaşık 36 bin gencimiz mimarlık eğitimi alıyor. Ancak meslekte yeni iş yaratma hızı bu kadar yüksek değil. Yeni mezunlarla işsizlik artıyor. Ekonomik sıkıntılar, duran yatırımlar da sektörümüzde işsizliği körükledi. Refah düzeyi daha yüksek gibi görünen mimarlık sektöründe dahi tablo bu. Türkiye’nin bugün karşı karşıya olduğu ve acilen çözülmesi gereken en önemli sorun her alana yayılan işsizlik tehlikesidir” diye konuştu.

Bir cevap yazın