“Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı aşı olsun”

İnsanoğlu çeşitli hobiler edinerek yaşamına renk katar. Ancak hobilerimizin bile hayata anlam katacak ve fayda sağlayacak olanı daha makbul değil midir? Geçtiğimiz günlerde Özgün Özer Fotoğrafçılık Kursu öğrencileri olarak, hocamızın da açılışını yapacağı çok özel bir sergiye katıldık. İçeriğini çok bilmeden, sadece kursiyer bir arkadaşımızın sergisini ziyaret etmek amacıyla gittiğim serginin içeriği ve fotoğrafçımızın emekleri karşısında oldukça etkilendim ve sizlerle de paylaşmak istedim.

İzmir Tabip Odası Orhan Süren Konferans Salonu’nda fotoğraf severlerle buluşan sergi “Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı aşı olsun” adını taşıyordu. Aşı karşıtlarına karşı tepki ve farkındalık yaratmak amacıyla temalı olarak hazırlanan bu fotoğraf sergisinin mimarı ise, özel bir hastanenin enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanı olarak görev yapan Dr. Mürşide Tunçel Başoğlu’ydu.

İki yılı aşkın süredir fotoğrafçılıkla uğraşan Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu Dr. Başoğlu’nun iki çocuğu ve sürekli araştırma gerektiren bir işi olmasına rağmen, hobisini işiyle sentezleyerek bir sosyal sorumluluk projesine imza atması karşısında gerçekten çok etkilendim. Aşı farkındalığı fotoğraf karelerinin oluşumunda 9 yaşındaki kızı İrem’in de “Çocuk gözüyle aşı” teması içeren resim yaparak katkı sağladığı sergide, 10 yaşındaki oğlu Samet’in hem kuduz aşısını anlattığı, hem de aşılı ve aşısız çocukların farkının ortaya konulduğu karelere konu mankenliği yapmış olması ise ayrı bir duyarlılıktı.

Aşının farklı objelerle kompozisyona tabi tutularak anlamlandırıldığı karelerin kadraja alındığı fotoğrafların yer aldığı sergide, eserler büyük beğeni topladı. Dr. Başoğlu’nun sergi çalışmalarının proje asistanlığını İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. İlker Daştan yaptı.

Serginin açılışında konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz, bu yıl Türkiye’deki aşı karşıtı propagandalar nedeniyle 23 bin ailenin aşılama yaptırmadığını söyledi. Prof. Dr. Obuz, bu çağda bu denli gerileyen aşılamanın önemine dikkat çekmek için fotoğraf dilini kullanan Dr. Mürşide Tunçel Başoğlu’na teşekkür etti. Serginin küratörlüğünü yapan ve serginin oluşumunda büyük emekleri bulunan, Makine Mühendisi ve Fotoğraf Eğitmeni Dr. Özgün Özer ise, hobilere sahip olmanın önemli olduğuna, ancak hobileri bir maksata dair uyarlayarak anlam katmanın da Türk aydınının görevi olması gerektiğine dikkat çekti.

Sonradan öğrendim k, fotoğraf merakını branşıyla sentezleyen Uzman Dr. Mürşide Tunçel Başoğlu’nun bu ne ilk sergisi ne de ilk temalı sergisiymiş. İlk olarak HIV/AIDS farkındalık temalı çalışmalarıyla yola çıkan Dr. Başoğlu, “Objektiften yansıyan HIV/AIDS öyküsü” başlıklı fotoğraf sergisini Ekonomi Üniversitesi’nde, ardından İzmir Tabip Odası’nda ve Antalya’da Klinik 2018 Kongresi’nde açmış. Fotoğraflar ayrıca Klinik Derneği “AGU Hayat Dergisi”nin Haziran 2018 sayısında yayınlanmış. 3-8 Aralık 2018 tarihleri arasında Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi HIV/AIDS Farkındalık Haftası etkinliklerinde sergilenen fotoğraflar, 10-17 Aralık 2018 tarihleri arasında da Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi HIV/AIDS Farkındalık Haftası etkinliklerinde de yer alacakmış.

Bu anlamlı serginin ardından yoluna, fotoğraf tutkusunu mesleğine katkı sağlamak amacıyla değerlendirmeye devam eden Başoğlu, İkinci fotoğraf çalışmalarının temasını “aşı farkındalığı” olarak seçmiş. Sergi, “Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı aşı olsun” başlığıyla Klinik Derneği’nin Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu’nun Ekim ayı içinde Mardin’de düzenlediği sempozyumda sergilenmiş. Ardından Nazilli Devlet Hastanesi’n de yer almış. Fotoğraflar, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi’nde, 4. Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Aile Hekimliği Kongresi’nde, Behçet Uz Çocuk Kongresi’nde, Klinik Kongresi’nde ve 12. Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kongresi’nde sergilenmeye devam edecekmiş. Çalışmaların ayrıca, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları AD tarafından, 2019 yılı takvimi olarak basılması planlanmış.

Her birimiz boş zamanımızı değerlendirmek amacıyla ilgilendiğimiz hobilerimizi, böylesine anlamlı sosyal farkındalık projeleri haline getirsek, ülke insanımız ne kadar farklı bir kültür düzeyine taşınırdı, düşünsenize!

Hepinize topluma artı değer katabileceğiniz hobiler kazanmanızı dilerim. Esenlikle kalın…


55 kez okundu.

Bir cevap yazın