Ödemiş’te ilginç bir sergi var

“Harikalara istekli izleyiciler yoksa mucizeler yaratmanın bir anlamı yoktur”
EZOP

Ödemiş İzmir’in doğusunda, 110 kilometre uzaklıkta önemli bir tarım şehridir. Cumhuriyetin ilk yıllarından beri Ödemiş merkezli Küçük Menderes havzasını içine alan basın yayın etkinlikleri sürdürülmektedir. Haftalık bölge gazeteleri, çeşitli dergiler her zaman Ödemiş ve çevresinde hazırlanıp basıla gelmiştir.

Bölgenin en büyük eksikliği olan edebiyat dergisi 2012 yılında can buldu. Beş yıldır Tmolos Edebiyat adıyla basılıyor. Şu günlerde 75. sayısı hazırlanıyor. 2015 yılı yaz aylarından beri ben de bu dergide yazmaktayım.

02 Kasım Cuma günü Tmolos Edebiyat Dergi Kapakları Sergisi Ödemiş’te İzmir Büyük Şehir Belediyesi Koordinasyon Merkezi’nde açıldı. Ardından panel gerçekleştirildi. Türkiye’de olup olmadığını bilmiyorum, ancak İzmir ve çevresinde böyle bir sergi duymadım. Tmolos Edebiyat Dergisi’nin kapakları okuyan okumayan herkesin ilgisini çekiyor. Daha çok kadın resimleri ve grafik tasarımları ile ön plana çıkıyor. Hem kadını hem de resimleri kapağına taşıyan bir edebiyat dergisinde yazmaktan onur ve gurur duyuyorum. Edebiyat ve sanatta kadın da var olmalıdır.

Etkinliğin duyuru bülteninde Tmolos Edebiyat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ömer Akşahan şöyle diyor:

“Tmolos Edebiyat alanındaki ürünlere olduğu kadar resim sanatında belli bir yere gelmiş sanatçıların yapıtlarını kapağına taşıyarak onurlandırmayı ilke edinmiştir. Bu yola girdiğimizden beri aldığımız olumlu eleştirilerin bir yansıması olan-aynı zamanda bir ilke de imza atarak-dergi kapakları sergisini sizlerin beğenisine sunuyoruz.Tmolos Edebiyat Anadolu’nun yükselen çoban ateşidir. Sizleri bu çoban ateşi çevresinde mutlu okuma saatleri geçirmeye çağırıyoruz. Çünkü iyi edebiyat ancak iyi okurlar sayesinde yükselecektir.”


Sergi 9 Kasım akşamına kadar çalışma saatleri arasında Ödemiş merkezde bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon Merkezi’nde (Eski Halep Pastanesi) gezilebilir.

Ödemiş’in başka bir yönünü keşfetmeye, ilginç bir sergi gezmeye ve edebiyata okuntulusunuz. (*)

* Ödemiş’te bir etkinliğe sizi çağırırken “okuntulusunuz” derler.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın