İZSU sayaç atölyesine sayısal donanım

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nün sayaç atölyesi son teknoloji ürünü aygıtlarla yenilendi. Halkapınar Su Fabrikası’ndaki sayaç atölyesinde sayısal tamir ve ayar istasyonu 30 ilçeden gelen sayaçların test süresini bir hafta kısalttı. Yenilenen donanımıyla istasyonda abonelere daha hızlı hizmet verilmeye başladı.

İZSU Genel Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, sayaç atölyesinde yüksek tüketim, arıza ve değişim nedeniyle yılda yaklaşık 150 bin sayaç işlem görüyor. İZSU’nun bu yatırımıyla atölyenin test ve ayar kapasitesi yüzde 100 artırıldı. Günde 400 sayacın test edilip ayarlanabildiği atölyenin kapasitesi günde 800 sayaca ulaştı.

İki adet monitörü bulunan, gelişmiş sensör ve bilgisayar sistemi ile sayaçların basınç ve kalibrasyonun yapılabildiği istasyon, çift hat olarak çalışıyor. Toplam 20 sayacın bağlanabildiği test masasında 150 kilogram ile 1 gram aralığında suyun tartılabildiği elektronik terazi ile test sonucuna ait çıktıları almak için yazıcı bulunuyor. Ayrıca tüm hesaplamalar da bilgisayar programı yardımıyla yapılıyor.

İZSU Sayaç Atölyesi’nde Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü elemanlarının denetimi ve onayıyla 2017 yılında 141 bin sayaç, 2018 yılının ilk 9 ayında ise 128 bin sayaç işlem gördü. Her yıl 20 bin dolayında sayacın onarıldığı atölyede en çok 10 yılını doldurduğu için yasa gereği sökülen sayaçların ayarlanıp damgalanma işlemi yapılıyor. Kullanılmayacak durumda olan sayaçların yerine ise yenisi takılıyor.

Öte yandan İZSU Genel Müdürlüğü’nün hastane ile kamu kurum ve kuruluşları gibi büyük binalarda kullanılan büyük tip sayaçlarda sayısal sisteme geçtiği belirtildi. Duyarlılık oranı yüksek, okuma hatasını sıfıra indiren bu sayaçların kent genelinde yaygınlaştırılacağı kaydedildi.

Bir cevap yazın