Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yıldönümü coşkuyla kutlandı

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi İzmir’de de resmi törenler yanında coşkulu etkinliklerle kutlandı.

Resmi kutlamalar 28 Ekim 2018 Pazar günü Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. 29 Ekim 2018 Pazartesi günü İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın makamında kutlamaları kabul etmesiyle başlayan törenler Cumhuriyet Meydanı’nda sürdü.

İzmir Valisi, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı ile Büyükşehir Belediye Başkanı Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenlere katılanların ve halkın bayramını kutladı. Etkinlikte halk oyunları gösterileri sunuldu, konuşmalar yapıldı, şiirler okundu. Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinlik geçit töreniyle son buldu. İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. yılı onuruna Hükümet Konağı önünde “Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu” verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin etkinlikleri Konak Pier önünde 350 metrelik Türk Bayrağı’nın açılmasıyla başladı. Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu’ya meşaleli fener alayı yürüyüşü gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, belediye başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve toplumun her kesiminden binlerce İzmirli, İzmir Büyükşehir Belediye Bandosu’nun çaldığı marşlarla Gündoğdu Meydanı’na yürüdü.

Gündoğdu Meydanı’nda gökyüzü görkemli havai fişek ve ışık gösterileriyle aydınlandı. Deniz suyunu güçlü motorlarla iterek uçmayı sağlayan “flyboard”ların Gündoğdu kıyılarındaki gösterisi ilgiyle izlendi. Ses ve ışık gösterilerinin ardından Mazhar Alanson, Fuat Güner ve Özkan Uğur’dan oluşan MFÖ Grubu bir konser verdi. MFÖ’nün sevilen şarkılarına İzmirliler de eşlik etti.

İzmir Devlet Türk Dünyası Dans Ve Müzik Topluluğu, Karşıyaka’daki Mavi Bahçe Alışveriş Merkezi’nde “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Konseri” verdi. Popüler müzik sanatçısı Ferhat Göçer, Balçova’da Kaya İzmir Kongre Merkezi’ndeki “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Gençlik Konseri”nde gençlerle buluştu.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yıldönümü kutlamaları kapsamında tarihçi, akademisyen, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, 30 Ekim 2018 Salı günü Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Sarayı’nda bir konferans verecek. Konferans saat 11.00’de başlayacak.

Bir cevap yazın