Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yıldönümü kutlanıyor

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi İzmir’de de törenler ve etkinliklerle kutlanıyor. Resmi kutlamalar 28 Ekim 2018 Pazar günü Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

29 Ekim 2018 Pazartesi günü törenler İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın Valilik makamında kutlamaları kabul etmesiyle başladı. İzmir Valisi, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı ile Büyükşehir Belediye Başkanı Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenlere katılanların ve halkın bayramını kutladı.

Bornova Halk Eğitim Merkezi Halk Dansları Ekibi, Karadeniz yöresi halk oyunları gösterisi sundu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. Vali Erol Ayyıldız’ın konuşmasından sonra şiirler okunacak ve Bornova Halk Eğitim Merkezi halk oyunu eğitmenleri zeybek gösterisi yaptı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinlik geçit töreniyle son buldu.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. yılı onuruna Hükümet Konağı önünde “Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu” verecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin etkinlikleri akşam saat 18.30’da Konak Pier önünde 350 metrelik Türk Bayrağı’nın açılmasıyla başlayacak. Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu’ya meşaleli fener alayı yürüyüşü gerçekleştirilecek.

Gündoğdu Meydanı’ndaki ses ve ışık gösterilerinin ardından Mazhar Alanson, Fuat Güner ve Özkan Uğur’dan oluşan MFÖ Grubu bir konser verecek.

Cumhuriyet Bayramı nedeniyle resmi kurumlar, özel işyerleri, cadde ve bulvarlar, tören alanları Türk Bayrakları ve Atatürk posterleriyle donatılacak.

Diğer etkinlikler

İzmir Devlet Türk Dünyası Dans Ve Müzik Topluluğu, Karşıyaka’daki Mavi Bahçe Alışveriş Merkezi’nde “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Konseri” verecek. Konser, 29 Ekim 2018 Pazartesi günü saat 20.00’de başlayacak.

Popüler müzik sanatçısı Ferhat Göçer, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Gençlik Konseri”nde gençlerle buluşacak. Balçova’da Kaya İzmir Kongre Merkezi’ndeki konser saat 20.00’de başlayacak.

Tarihçi, akademisyen, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, 30 Ekim 2018 Salı günü Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Sarayı’nda bir konferans verecek. Konferans saat 11.00’de başlayacak.

Bir cevap yazın