Okul çağında idrar yolu enfeksiyonuna dikkat

Kent Bayraklı Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Can Özoğlu, okul çocuklarında sık görülen idrarı eve saklama eyleminin idrar yolu enfeksiyonuna zemin hazırlayan bir etken olduğunu söyledi. Okulda tuvaletini yapmayıp tutan çocukların idrar yolu enfeksiyonu riski bulunduğunu anımsatan Dr. Özoğlu, anne ve babaları uyararak bazı önerilerde bulundu.

Dr. Can Özoğlu, üriner sistemin herhangi bir bölümünün bakteri, virüs veya mantar gibi mikroorganizmalar ile enfekte olmasının “idrar yolu enfeksiyonu” olarak tanımlandığını söyledi. Dr. Özoğlu, idrarın mesanede uzun süre kalmasının hastalık yapan bakterilerin artmasına, koruyucu hücrelerin bozularak idrar yolu enfeksiyonu oluşmasına yol açtığını anlattı.

Özellikle yuva ve anaokulu çağındaki çocukların birçok nedenle tuvalete gitmeye çekindiğini, bazı anne babaların “mikrop kapar, hasta olur” endişesiyle çocuklarının okul dahil ev dışında tuvaletlere girmesini istemediğini belirten Dr. Can Özoğlu, tuvalete gitmeye çekinen çocukta gelişen kabızlığın da idrar yolu enfeksiyonunu tetikleyen etkenlerden biri olduğuna dikkat çekti. Dr. Özoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Oysa hangi gerekçeyle olursa olsun çocuğun saatlerce idrarını yapmayıp tutması, idrar yolu enfeksiyonu olma riskini artırır. Yine uzun süre tuvaletini tutma nedeniyle gelişen kabızlık da idrar yolu enfeksiyonunu tetikleyen faktörlerden biridir. Enfeksiyonun tekrarlama riski de düşünüldüğünde çocukların tuvalete çekinmeden gitmelerini sağlayacak uygun koşullar sağlanmalı, bu konuda anne-baba ve öğretmenler işbirliği içinde olmalıdır. Bu idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesi aşamasında atılacak en önemli adımlardan biridir.”

Korunmak için neler yapılmalı?

Kent Bayraklı Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Can Özoğlu, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu gelişme riskini azaltmak için anne ve babalara önerilerini de şöyle sıraladı:

“Çocuklara idrarın açık renk olmasını sağlayacak şekilde yeterli miktarda sıvı verilmeli, günde 6-8 kez idrar yapmaları sağlanmalıdır. Çocuklar tuvalette yeterli süre kalmalı, aceleyle yapıp kalkmamalı mesanenin tam olarak boşalması sağlanmalıdır. Tuvalete girmeden önce ve sonrasında eller mutlaka yıkanmalıdır. Özellikle kız çocuklarında banyo süresi çok uzatılmamalı, tahriş edici özelliğe sahip köpüklü sabun ve şampuan kullanılmamalıdır. Genital bölge temizliği önden arkaya doğru ve bir kez olacak şekilde uygulanmalıdır. Akşam ayakta alınacak bir duş bu bölgenin tam anlamıyla temizlenmesini sağlayacaktır. Naylon ve dar pantolonlar vulva hijyenini olumsuz etkilediğinden kullanılmamalıdır. Kabızlık ve bağırsak paraziti tedavi edilmelidir.”
37 kez okundu.

Bir cevap yazın