Maske Hayatlar Parkinson hastalığına dikkat çekecek

Parkinson Hastaları Derneği, Parkinson hastalığına dikkat çekmek ve toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla “Maske Hayatlar” isimli fotoğraf sergisi ve bir konferans düzenliyor.

Narlıdere Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’ndeki sergi 2 Ekim 2018 tarihinde açılacak. Parkinson hastalığının en önemli belirtilerinden biri olan kas sertliği ve hareket kısıtlılığı nedeniyle hastaların yüzlerinde “Maske Yüz” olarak belirlenen bir ifade bulunuyor. Parkinson Hastaları Derneği’nce “Maske Hayatlar” adı verilen sergide; fotoğraf sanatçıları Aydın Karadaban, Aylin Telef ve Ayşegül Çetinkalp’in çektiği fotoğraflar yer alacak. Saat 14.30’da açılacak sergi 5 Ekim 2018 tarihine kadar izlenebilecek.

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi’nce de desteklenen fotoğraf sergisi, altı ay süresince İzmir’in altı farklı ilçesini dolaşacak. Sergi Buca, Karşıyaka, Bornova, Urla ve Kuşadası’nda da ziyaret edilebilecek.

Atatürk Kültür Merkezi’ndeki sergi açılışının ardından saat 15.00’de bilgilendirme toplantısı yapılacak. Daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Nöroloji Anabilimdalı öğretim üyeleri Prof.Dr. Raif Çakmur ve Prof.Dr. Beril Dönmez Çolakoğlu’nun konuşmacı olarak katılacağı bir konferans düzenlenecek.

Parkinson Hastaları Derneği, hastalığa ilişkin farkındalkı oluşturmak amacıyla İzmir’de 2014 yılından bu yana çalışmalarını sürdürüyor.

Hastalık yaşla birlikte artıyor

Parkinson hastalığı yavaş ilerleyici nörodejeneratif (beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden) bir beyin hastalığı olarak biliniyor. Hastalar, teşhisi konulduktan sonra 20 yıl veya daha fazla süre bu hastalıkla yaşamlarını sürdürebiliyor.Türkiye Parkinson Hastaları Derneği verilerine göre Dünyada 10 milyon, ülkemizde 150 bin civarında Parkinson hastası olduğu düşünülüyor. Parkinson hastalığı sıklığı yaş ile birlikte artarken, yaşlı nüfusun fazla olduğu ülkelerde hastalığın görülme oranı da artıyor.

Parkinson’da erken tedavi hastalığın ilerlemesini geciktirirken, kaliteli yaşam süresini artırıyor. Tüm dünyada toplumsal farkındalık ve bilinçlenme amacıyla her yıl 11 Nisan günü, “Dünya Parkinson Hastalığı Günü” olarak anılıyor.

Titreme (istirahat halinde), hareketlerde yavaşlama, kollar, bacaklar veya gövdede sertlik, denge bozukluğu ve düşmeler, el yazısında küçülme, etkilenen tarafta kol sallamada azalma, etkilenen vücut tarafındaki ayakta sürüme, hareket başlamakta (özellikle yürümeye başlamakta) tereddüt hali, duraksama, yüz ifadesinde donuklaşma, konuşma sesinde canlılık kaybı, boğuk konuşma, geriye doğru düşme eğilimi, göz kırpma ve yutma reflekslerinde azalma, depresyon, uyku bozuklukları (canlı rüyalar, uykuda konuşma, bağırma ve hareketlilik), koku duyusunda azalma veya kayıp, kabızlık hastalığın farklı evrelerinde yaşanan sorunlar olarak biliniyor.
35 kez okundu.

Bir cevap yazın