İZDOB yeni sezonu 1 Ekim’de açacak

İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) yeni sezonda yedi opera, bir operet, sekiz bale, bir kantat, üç çocuk oyunuyla onlarca konseri İzmirli sanatseverlerin beğenisine sunacak. İZDOB’un etkinlikleri geçen yıllarda olduğu gibi, Elhamra Sahnesi’nin yanı sıra Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Sabancı Kültür Sarayı, Bornova Kültür Merkezi’nde, Atatürk Kültür Merkezi, Kültürpark Atatürk Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek.

İZDOB 2018-2019 sezonunu “Carmina Burana” balesiyle açacak. 1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali’nde binlerce sanatseverin beğeniyle izlediği “Carmina Burana” balesi, 01 Ekim 2018 Pazartesi günü saat 20.00’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sunulacak.

İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin 2018-2019 sezonunda sahneleyeceği yeni eserler şunlar:

– Pietro Mascagni’nin Cavalleria Rusticana ve Ruggiero Leoncavallo’nun “Palyaçolar” adlı operaları 23 Ekim 2018 tarihinden başlayarak İzmirli sanatseverlerin izlenimine sunulacak. Şef Tulio Gagliardo ve Vladimir Lungu yönetiminde sahnelenecek eserlerin rejisini Haldun Özörten üstleniyor.

– Piyotr Ilyic Çaykovski’nin ölümsüz balesi “Fındıkkıran” 22 Aralık 2018 günü prömiyer yapacak. Eser, şef Tolga Taviş yönetiminde ve Mehmet Balkan koreografisiyle sahnelenecek.

– 09 Ocak 2019 tarihinden başlayarak sahnelenecek olan Johann Sebastian Bach’ın “Kahve Kantatı” sezon boyunca sanatseverlerin izlenimine sunulacak.

– Zarzuela” adlı gösteri 23 Şubat 2019’da prömiyer yapacak. Gösteri, İspanyol ulusal şarkılarının en seçkin örneklerinin büyük orkestra ve danslar eşliğinde sahnelemesi olarak İzmirli sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Zarzuela Akşamı Tulio Gagliardo yönetiminde konuk İspanyol koreograf Carlos Vilan’ın sahne düzeniyle sahnelenecek.

– Gioacchino Donizetti’nin dünya opera sahnelerinde en çok oynanan eserlerin başında gelen “Lucia di Lammermoor” operası, 11 Nisan 2019 tarihinden başlayarak operaseverlerin beğenisine sunulacak. Eser, şef Alessando Cedrone yönetiminde sahnelenecek.

Geçen sezonlarda sahnelenen ve bu sezonda da yinelenecek eserler de şunlar:

Giacomo Rossini’nin komik operası “Sevil Berberi”, Carl Orff’un aynı adlı eserinin müziği ve Robert North’un koreografisiyle sahnelenecek olan “Carmina Burana” balesi bu sezonda sahnelenmeye devam edecek. Bach “Alla Turca” ve “Dansın Rengi” adlı birer perdelik baleler sezon programı içinde yer alacak.

Çaykovski’nin çeşitli eserlerinden alınan ve Tolga Taviş tarafından düzenlenen müziği eşliğinde “Romeo ile Juliette” balesi bu sezonda da sahnelenmeye devam edecek. Geçen sezon prömiyeri yapılan Giuseppe Verdi’nin “La Forza del Destino” adlı operasın sahnelemesi sürdürülecek.

Birkaç yıldır oynanmakta olan Tolga Taviş’in “Hekimoğlu” adlı operası yinelenmeye devam edecek. Mozart operaları içinde önemli bir yere sahip “Don Giovanni” operası da programda yer bulacak. “Minyatür ve Gece” adlarıyla sahnelenen birer perdelik baleler yine sezon programında yer alıyor.

İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin geleneksel hale getirdiği Ulusal Genç Solistler Yarışması bu sezonda da Alsancak Rotary Kulübü işbirliğiyle yapılmaya devam edecek.

Murat Cem Orhon’un müziği Zeynep Ergüven’in metniyle “Şekeronya” ve Hülya Nüfusçu’nun çeşitli bale müziklerini kullanarak sahneye koyacağı “Kırmızı Çiçeğin Rüyası” adlı çocuk balesi ve Haldun Özörten’in “Sihirli Dünya” adlı çocuk oyunu bu sezon programında yer alacak.

Bir cevap yazın