Amatör bisikletçiler UNESCO Dünya Mirası yolunda

Dünya miraslarını amatör bisikletçiler aracılığıyla birbirine bağlayan farkındalık projesi “UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu 2018” bu yıl Selçuk’tan başlayacak.

Üçüncü kez düzenlenecek turun başlangıç töreni, 28 Eylül 2018 Cumartesi günü saat 09.30 Selçuk İstasyon Meydanı’nda yapılacak. Törene Selçuk Belediye Başkanı Dr.Dahi Zeynel Bakıcı ile Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç de katılacak.

Töreninin ardından yaklaşık 300 bisikletçi, Selçuk’tan Karşıyaka’ya kadar pedal çevirecek. Sporcular etkinliğin ilk günü 100 kilometre yol alacak. İkinci gün ise Karşıyaka Çadır Kampı’ndan hareket ederek Bergama Kızıl Avlu’da turu tamamlayacaklar.

Pedallardan fidana

Turun bu yıl üçüncü kez düzenlenmesinden dolayı mutluluk duyduğunu belirten Selçuk Belediye Başkanı Dr.Dahi Zeynel Bakıcı; “Bu organizasyonun farklı açılardan birçok önemi var. Öncelikle iki dünya mirası arasında düzenlenen bu proje iki dünya mirasına, İzmir’in UNESCO etiketli iki ilçesine dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra bisiklet sporunun tanıtılması açısından da bu tür organizasyonların büyük önem taşıdığını düşünüyorum” dedi.

UNESCO Dünya Mirasları Yolunda Bisiklet Turu 2018’de yer almak isteyen bisikletçiler, Ege Orman Vakfı’na 40 lira bağış yaparak etkinliğe katılabilecek. Katılımcılar fidan bağışıyla bir sosyal sorumluluk projesinde de yer almış olacak.

Turun ilki 2016 yılında Meryem Ana Tepesi’nden başlamış Bergama Kızıl Avlu’da sona ermişti. 2017 yılında ise Efes Antik Kenti’nde son bulmuştu. Tur bu yıl da Bergama Kızıl Avlu’da sona erecek.

Bir cevap yazın