İşler : İzmir turizmi kruvaziyersiz olmaz

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nin (ETİK) özel yönetim raporu, kruvaziyer turizminin İzmir turizmindeki yeri ve önemini ortaya koydu. “İzmir turizmi kruvaziyersiz olmaz, liman kentinde kruvaziyersiz turizm eksik kalır” diyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, “Kruvaziyer pazarı canlansaydı, İzmir 2013’te olduğu gibi 1 milyonu zorlar ve bir rekora imza atardı” görüşünü dile getirdi.

ETİK’in yönetim raporlarının özel sayısında kruvaziyer turizmin İzmir turizmine etkileri ele alındı. Raporda, kruvaziyer gemi ve ziyaretçi sayılarıyla oluşturulan karşılaştırmalı tablolar ve grafiklerle İzmir’de kruvaziyer turizmin 2003 yılından günümüze gelişiminin analizine yer verildi. Raporda, turizmin tüm yıla yayılmasında öneme sahip kruvaziyer turizmin desteklenmesi gerektiği vurgulanırken, sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

İşler: Kruvaziyersiz olmaz

Raporu değerlendiren TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, kruvaziyer turizminin İzmir gibi liman kentleri için önemli turizm etkinliklerinden biri olduğunu söyledi. 2018’in sekiz aylık döneminde İzmir’e gelen ziyaretçi sayısının yüzde 35 artarak 754 bin dolayına çıktığını hatırlatan İşler, böylelikle İzmir’in 2016 krizi öncesi seviyesi olan 850 bin kişinin yüzde 90’ını yakaladığını belirtti.

2016 krizini 2017 – 2018 döneminde aşan İzmir turizminin kruvaziyer pazarının durmasından kaynaklı sorunla baş başa olduğunun altını çizen Mehmet İşler, kruvaziyer turizminde son derece sıkıntılı bir dönemi, bir kayıp yılı daha geride bıraktıklarını dile getirdi. “İzmir turizmi kruvaziyersiz olmaz, liman kentinde kruvaziyersiz turizm eksik kalır” diyen İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

Kruvaziyer durmasaydı, 2018 yılı İzmir turizminin en iyi yılı olacaktı. Kruvaziyer pazarı son üç yılda geçmiş üç yılın performansını gösterseydi, 2018 yılı İzmir için rekor yıllardan biri olması işten bile değildi. Kruvaziyer pazarı da canlanmış olsaydı, İzmir 2013’te olduğu gibi 1 milyonu zorlayacak, rekora imza atmış olacaktı. Kruvaziyer turizmi canlanırsa, 2019 yılında rekor düzeyde yabancı ziyaretçi ağırlayacağımızı rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Bir cevap yazın