Bakan Ersoy İzmirli turizmcilerle buluştu

İzmir Ticaret Odası’nın (İzTO) düzenlediği “Turizm Sektörü İzmir Buluşması”nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmcilerin “İzmir hub olsun, direkt uçuşlar artsın” talebinin gerçekleşmesinin ticari açıdan imkansız olduğunu söyledi. “İzmir’i hub yapan bir havayolunun yaşaması da imkansız. Hub olmak için İstanbul gibi birçok özelliğiniz olması lazım” diyen Bakan Ersoy, “Ama tarifeli sefer isteğiniz, noktadan noktaya olacak şekilde uzun mesafelerde değil, ama 3-4 saatlik mesafeler için geçerli olabilir” dedi.

İzmir’deki turizm sektörünün paydaşlarını, sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerini bir araya getiren toplantıda sektör temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Bakan Mehmet Nuri Ersoy, İzmir’in turizmde önü açık en önemli kentlerden biri olduğunu ve beş yıl içinde gelecek turist sayısını en az iki katına çıkartacak çalışmaları olduğunu söyledi. İzmir’in kurtuluşunun teşviklerle olmayacağına dikkat çeken Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İzmir’in kendine ait çok güzel değerleri var. Turizm açısından önü en açık şehirlerimizden biri. Biraz özgüveniniz olmalı, değerlerinizin farkında olmalısınız. Doğru projeler, doğru planlamalarla İzmir çok çok daha iyi yere gelecek, göreceksiniz. Belki beş yıl içinde İzmir’e gelen turist sayısını minimum iki katına çıkaracağız. Bunun yöntemi teşvik olmayacak. Doğru planlamayla doğru yatırımcıları çekerseniz, inanın kovsanız bile o turist gelir. Bugün İspanya’da Barcelona’da yaşadığınız gibi.”

Sektör olarak artık teşviklerden vazgeçmek gerektiğini belirten Mehmet Nuri Ersoy, doğru planlamalarla şehri hak ettiği yere getireceklerini dile getirdi. Çeşme’nin alt yapı sorununa ilişkin gelen bir soru üzerine “Çeşme’nin ve Bodrum’un ana sorunu planlama” diyen Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, “Tek tip turizm hareketine göre planlama yapılıyor. Ağırlıklı olarak Türk turist hedeflendiği için sezon süresi düşüyor ve bayram tatillerinde istenmeyen görüntüler oluşuyor. Ne yaparsanız yapın altyapı, sistemi kaldıramıyor. İhtiyaç teşvik değil, doğru bir planlama” diye konuştu.

İzmir hub olmaz

Turizmcilerin “İzmir hub olsun” talebine de değinen Bakan Mehmet Nuri Ersoy, bu talebin ticari açıdan imkansız olduğunu söyledi. Ersoy, ”Sizin ihtiyacınız direkt uçuş değil direkt tarifeli uçuş. Siz aslında direkt tarifeli uçuş istiyorsunuz. İzmir’in hub yapılması talepleri var ama bu ticari açıdan imkansız. İzmir’i hub yapan bir havayolunun yaşaması da imkansız. Hub olmak için İstanbul gibi birçok özelliğiniz olması lazım. Ama tarifeli sefer isteğiniz, noktadan noktaya olacak şekilde uzun mesafelerde değil ama 3-4 saatlik mesafeler için geçerli olabilir” dedi.

Mehmet Nuri Ersoy, sadece İzmir için değil, turistik bölgelerin tamamı için bir çalışma yaptıklarını ve çalışmaların 2019’da sonuç vereceğini söyledi. Turizmcilere biraz daha sabırlı olmalarını öneren Bakan Ersoy, birkaç ay içinde projelerini sektörle paylaşacaklarını da belirtti.

İnsan kaynağı en değerli silahımız

Turizm sektörünün nitelikli eleman sorununu çözmek için de bir çalışma içinde olduklarını anlatan Kültür ve Turizm Bakanı, “Yurt dışından personel getirilmesine üzülüyorum açıkçası. Biz böyle marka olamayız. Niteliksiz iş gücünü transfer ederek olamayız” dedi. Türkiye’nin iddialı turizm rakamlarına ulaşmasının yetişmiş insan kaynağı ile mümkün olacağını belirten Mehmet Nuri Ersoy, “Başarılı olmak için en değerli silahımız insan kaynağı olmalı. Onu da en üst seviyeye getirip dünyadan futbolcu transfer edildiği gibi, bizden turizm profesyoneli talep edilebilir” diye konuştu.

İzmir’in parası geri mi gitti?

Toplantıda Bakan Ersoy’a Binali Yıldırım’ın başbakanlığı döneminde İzmir’e Kalkınma Bakanlığı’nca özel olarak ayrılan 80 milyon liralık fonun ilk dilimi olan ve 2018 yılında kullanılması planlanan 20 milyon liralık bütçenin, 9 aydan bu yana İzmir’e gelmediği de iletildi. Söz konusu özel fonun Kalkınma Bakanlığı’ndan Maliye Bakanlığı’na, oradan da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gittiği, ancak tasarruf gerekçisiyle kente gelmeden geri döndüğü bilgisi paylaşıldı. Bakan Mehmet Nuri Ersoy, konuyu duymadığını, ancak ilgileneceğini dile getirdi.

Bir cevap yazın