İzmir’in ekonomik kurumlarının başkanları yabancı heyetleri ağırladı

İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) yeni ihracat kapıları açılması ve kentin global ticaretten daha fazla pay alabilmesi amacıyla İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF)için kente gelen yabancı delegasyonu, düzenlenen ortak toplantıda ağırladı.

87’inci İEF için kente gelen ve İZFAŞ’ın “Uluslararası İzmir İş Günleri Toplantıları” kapsamında iş dünyası ile buluşan yabancı heyetleri karşılamak amacıyla kentin sanayı, ticaret ve ihracat yapan kurumlarının başkanları, yabancı heyetlerle Swissotel’de bir araya geldi. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, kurumların başkan yardımcıları ve yönetim kurulu üyeleri; kentin ekonomik olanaklarını ve yapılabilecek ortak çalışmaları anlattı.

Yabancı delegasyon heyetinde Güney Sudan Hayvancılık ve Balıkçılık Bakanı James Janka Duku, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sanayi Bakanı Marcel Leu, Demokratik Kongo Cumhuriyeti İşbirliği ve Kalkınma Bakanı John Kwet ve Karadağ Ulaştırma ve Denizcilik İşleri Bakanı Osman Nurkovic, Kosova, Arnavutluk, Gana’dan bakan yardımcıları, Nijerya Sanayi Bakanlığı müsteşarı, Sri Lanka Büyüklçisi, Gambiya ve Lümban ticaret odası başkanları yer aldı.

Özgener: Pazar çeşitlenmesi şart

Toplantıda konuşan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, ekonomik kalkınma için pazar çeşitlenmesinin şart olduğuna dikkat çekti. Kente gelen her heyetin özel bir öneme sahip olduğunu, bir liman kenti olan İzmir’in ticaret geleneğinin çok eskilere dayandığını belirten Özgener, “İZTO, EBSO, EİB ve İzmir Ticaret Borsası ile birlikte gerçekleştireceğimiz Tarım Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Projesi kapsamında önemli işbirlikleri yapılabilir” dedi. Özgener, ayrıca balıkçılık ve su ürünleri gibi spesifik alanlarda da beraber çalışılabileceğini, karşılıklı ticareti artırmak için çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Yorgancılar: İzmir’in sanayi potansiyeli büyük

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da İzmir’in 13 organize sanayi bölgesi, iki serbest bölge, gelişmiş altyapı olanakları ve yetişmiş insan kaynağı ile sanayi alanında çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Tarım OSB Projesi’nin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Yorgancılar, “İzmir’de 64 değişik sektörde yatırım yapılıyor. Çimento, demir-çelik, tütün öncelikli sektörler. Yabancı sermaye şirketlerinin en çok tercih ettiği İzmir lojistik olanakları bakımından da çok uygun” dedi.

Eskinazi: İEF yeni ihraç pazarları açısından önemli

İzmir Enternasyonal Fuarı’nın İzmir’in dış ticaretine 1 milyar dolarlık katkı sağlamasını beklediklerini kaydeden EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye’nin içinden geçtiği süreçte üretim ve ihracatın çok daha önemli ve öncelikli hale geldiğini, İEF Uluslararası İzmir İş Günleri etkinliklerinin İzmir ve Ege Bölgesi’nin yeni ihraç pazarları bulması açısından doğru bir etkinlik olduğunu ve çok verimli geçtiğini kaydetti.

Bakanlardan işbirliği çağrısı

Toplantıda söz alan Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sanayi Bakanı Marcel Leu, İzmir’de bulunmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti. Bakan Leu, “Türkiye çok ilerlemiş bir ülke. Söyledikleriniz bizim ülkemizde de var ama başlangıç seviyesinde. Bu nedenle bizim Türkiye’ye ihtiyacımız var, çünkü teknoloji transferine ihtiyacımız var. Türkiye ile Demokratik Kongo arasında ikili bir komite kurmaya çalışacağız. Bizde alan bol, tarımı geliştirmek istiyoruz, gelin bunu birlikte gerçekleştirelim” diye konuştu.

Güney Sudan Hayvancılık ve Balıkçılık Bakanı James Janka Duku ise, Tarım OSB Projesi ile yakından ilgilendiklerini söyledi.

Bir cevap yazın