Ulamış’ta Ata Ekmeği ve Armola peyniri için şenlik

Seferihisar’ın Ulamış Köyü, 100 yıl önceki tekniklerle Topan Karakılçık Buğdayı’ndan üretilen “Ata Ekmeği” ve ünlü “Armola Peyniri”nin tanıtılacağı şenliğe ev sahipliği yapacak. Ulamış Köyü’nde 21 Temmuz 2018 Cumartesi günü yapılacak şenlikte köyde üretilen yerel ürünler de ziyaretçilere sunulacak.

Son tohumdan dönümlerce buğdaya

Şenliğe büyük ilgi beklediklerini belirten Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, karakılçık buğdayıyla ilgili yaptıkları “Alım Garantili Buğday” projesiyle kaybolmak üzere olan tohumu tüm köye yaydıklarını ve köylülere yeni bir istihdam olanağı sağladıklarını belirtti.

Başkan Soyer, “2011 yılında Tohum Takas Şenlikleri’yle başlattığımız, yerel tohumu yaşatma mücadelemizin sonuçlarını alıyor olmak ve tüm Türkiye’ye yayıldığını görmek, geleceğe dair umudumuzu kat kat artıyor. Topan Karakılçık Buğdayı da köy köy yerel tohum ararken Gödence Köyü’nde yaşlı bir amcanın sandığından bulduğumuz son tohum. Artık neslinin tükendiği düşünülüyordu. Uzun zaman uğraştık ve Can Yücel Tohum Merkezi’nde çoğaltmayı başardık. Ardından, aynı atalarımızın teknikleriyle ekmek ürettik ve Ata Ekmeği ismini verdik. Daha sonra köydeki çiftçilerimize bu tohumları ücretsiz dağıttık. Hasat zamanı geldiğinde ise devletin açıkladığı taban fiyatın iki katına satın alıyor ve ekmek üretiyoruz. Armola Peyniri ise Seferihisar’ın muhteşem bir lezzeti. Tüm vatandaşlarımızı yoğun ilgi gören ve piyasaya çıkar çıkmaz tükenen muhteşem lezzetlerle buluşmaya davet ediyorum. Ulamış Köylülerimiz seferber olmuş durumda ve herkese yetecek kadar ekmeği üretecek. Bu keyifli günde hep beraber olalım” dedi.

Gün boyu şenlik var

Ata Ekmeği ve Armola Şenliği 21 Temmuz Cumartesi günü saat 12.00’de başlayacak ve akşam saatlerine kadar sürecek. Programda, ünlü kantocu Nurhan Damcıoğlu da sevenleriyle buluşacak.

Tüm gün sürecek etkinlik kapsamında Rahvan Atları gösterisi, dedelerden kalma “Şıngırdak” oyunu tanıtımı, selvi altında salıncak keyfi, Ata Ekmeği yapımı atölyesi, dere içinde atla buğday düveni yapılacak.

Seferihisar Belediyesi Tiyatro Topluluğu’nun (SEFTİT) pandomim gösterisi, Ulamış Tiyatro Topluluğu’nun tiyatro gösterileri, Seferihisar Belediyesi Halk Dansları Topluluğu gösterileri, Ulamış Halk Dansları Topluluğu, Seferihisar Belediyesi Ritm Grubu, Seferihisar Belediyesi Çocuk Korosu, Seferihisar Belediyesi Bandosu, Seferihisar Belediyesi Modern Dans Grubu, Devlet Opera Balesi Sanatçıları Handan – Hakan Gürkan Klasik Müzik dinletisi, Türk Halk Müziği Sanatçısı Ali Çakar konseri ve kantocu Nurhan Damcıoğlu gösterisi de etkinlik günü ziyaretçilerle buluşacak.

Yedi yıl önce bulunan tohumdan ekmeğe

Seferihisar’ın Gödence Köyü’nde 2011 yılında düzenlenen Tohum Takas Şenliği’nde bulunan Topan Karakılçık Buğdayı, uzun uğraşlar sonrasında Can Yücel Tohum Merkezi’nde çoğaltılıp köy değirmeninde atalarımızın kullandığı yöntemle öğütülerek un haline getirildi. Yüzde yüz doğal olarak elde edilen unla, Turgut ve Ulamış köyündeki kadınlar taş fırında Ata Ekmeği’ni yapmaya başladı. Ata Ekmeği, üretildiği günlerde kısa sürede tükenen ve Seferihisar Belediyesi’ne ait online alışveriş sitesinin en çok satılan ürünü olarak tanınıyor.

Armola Peyniri ise Seferihisar’ın en lezzetli yöresel peynirlerinden biri. Armola diğer peynir çeşitlerinden farklı olarak keçi peyniri suyunun ve peynir kırıklarının lor ve yoğurt ile iyice yoğrulmasıyla tulum içinde hazırlanan yumuşak bir peynir. Zeytinyağıyla karıştırılarak yenmesi önerilen Armola, Yunanca’da “peynir suyu” anlamına geliyor.

Bir cevap yazın