Kozaklılardan ÇED toplantısına tepki

İzmir’in Bergama İlçesi’nin Hacıhamzalar Mahallesi’nde, yapılması planlanan “Granit Ocağı Kapasite Artışı ve Kırma Eleme Tesisi” projesine tepki gösteren köylüler, çevresel etki değerlendirme (ÇED ) toplantısına izin vermedi. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, mahalle muhtarları ve yöre halkının tepki gösterdiği toplantı nedeniyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlileri de toplantı alanına giremedi.

Yöre halkı meydan girişinde toplanarak ellerinde “Çamları Kurutma”, “Havamıza, Suyumuza Dokunma”, “Köyümüzde Taş Ocağı İstemiyoruz” ve “Köyümüze Taş Ocağı Değil, Tarım İstiyoruz” yazılı dövizlerle tepkisini gösterdi. Jandarmanın güvenlik önlemi aldığı alanda toplanan yöre halkına Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, CHP Bergama İlçe Başkanı Mehmet Ecevit Canbaz ve Bergama Çevre Platformu Başkanı Erol Engel destek verdi.

Muhtarlar ortak dilekçe verdi

Yapılmak istenilen kapasite artışına karşı muhtarlar da ortak itiraz dilekçesi hazırladı. Hacıhamzalar Muhtarı Ahmet Kara ile birlikte Yukarıbey Muhtarı Yusuf Doğan, Göbeller Muhtarı Ertan Sağlam, Terzihaliller Muhtarı Şerif Aydın Dağlı, Aşağıcuma Muhtarı Mehmet Çamgül ve Hisarköy Muhtarı Mehmet Ali Çakı tarafından hazırlanan dilekçede kurulacak tesisin tek geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve ormanlar olan yöre halkına zarar vereceği dile getirildi. Kozak’ın mahsülünün meydana gelecek toz nedeniyle yıllarca ürün veremeyeceği vurgulandı.Tesisin köyün yaşam alanına yakın olması nedeniyle çıkacak gürültü ve tozdan köylülerin etkileneceği belirtildi. Muhtarlar, “ÇED aşamasında bulunan bu projenin durdurulması için köy halklarını temsilen köy muhtarları olarak çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Yöre halkının tepkisi üzerine tutanak tutan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ise yöre halkının projeye karşı olduğunu ve bilgilendirme istemediğini kaydetti.

Kapasite yüzde 18 artırılacak

Bergama Belediyesi adına bölgede bulunan Avukat Serdar Sinan; “Proje kapsamında mevcut granit ocağı işletmesinin kapasitesinin 18 kat artırılması ve ilave olarak kırma eleme tesisi yapılması planlanıyor. Hali hazırda köyde çalışmaya devam eden beş adet taş ocağı işletmesi ve Bakanlık nezdinde süreci devam eden projeler var. Projenin gerçekleşmesi durumunda yaratacağı gürültü ve tozuma nedeniyle bu bölgede yaşamak imkansız hale gelecek” bilgisini paylaştı.

Gönenç: Kozak’ta bıçak kemiğe dayandı

Yöre sakinlerine Kozak Bölgesinde kapasitenin dolduğunu anlatan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; bu toprakların gelecek nesillere aktarılabilmesi için bölgenin bozulmaması gerektiğine dikkat çekti. Gönenç, “Bizim burada kimsenin aşıyla, ekmeğiyle derdimiz yok. Bizim on sene sonra, 20 sene sonra çocuklarımızın, torunlarımızın ekmeğiyle derdimiz var.Halkımızın bu toprakları işleyip, çalışıp, kazanıp, çoluk çocuğa karışabilmesi için, aile kurabilmesi için buraların bozulmaması gerekiyor. Maden şirketi buraya gelerek sizlere iş imkanı sağlayabilirler. Bir teyzemizi çay ocağına, bir gencimizi kepçeci olarak işe alabilirler. Ama on sene sonra gittikleri zaman size nasıl bir enkaz, nasıl bir harabe, nasıl bir doğa bırakacaklarını biliyorsunuz. Artık bıçak kemiğe dayanmış durumda. Bundan sonra burada olabilecek kapasite artışlarını Kozak taşıyabilecek durumda değil. Yapılacak her yeni taş ocağı, her yeni kum ocağı bu bölgenin felaketi demek. Asla müsaade etmeyeceğiz.Çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakmak için sorumluluğumuz var” dedi.

Bergama Çevre Platformu sözcüsü Erol Engel ise; “Bugün burada bizler anayasal hakkımızı kullanıyoruz. Anayasanın 56’ıncı maddesi her Cumhuriyet vatandaşının sağlıklı çevrede yaşam hakkını güvence altına almıştır. Kimsenin ciğerlerimizi sökmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Bir cevap yazın