Buca Metrosu ihale için bakanlık onayı bekliyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Çamlıkule’den Üçyol’a uzanacak Buca Metrosu’nun yapımı için 500 milyon Euro’luk kredi görüşmelerini tamamladıklarını açıkladı. Projenin yaklaşık 3 milyar liraya mal olacağını belirten Kocaoğlu, Kalkınma Bakanlığı’ndan bekledikleri onayın gelmesi durumunda altı ay içinde Buca Metrosu’nda temel atabileceklerini duyurdu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Buca Metrosu’nun yapım ihalesine çıkabilmek amacıyla hazırladıkları 13,5 kilometrelik hat projesinin Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından onaylandığını söyledi. Kocaoğlu, ihaleye çıkmak için Kalkınma Bakanlığı onayını beklediklerini belirtti.

Yüksek Planlama Kurulu tarafından imzaladıktan sonra Buca Metrosu için ihale sürecini başlatacaklarını kaydeden Aziz Kocaoğlu, “Hat Çamlıkule’den Üçyol’a kadar uzanacak. 2,5-3 milyar liraya mal olacak çok büyük bir proje bu. İzmir’de bir kalemde yapılan en büyük ihale olacak” dedi. 500 milyon Euro’luk kredi görüşmesini tamamladıklarını anlatan Kocaoğlu, 5-6 aydır Kalkınma Bakanlığı’ndan onay beklediklerini dile getirdi.

Onay gelmesi durumunda altı ay içinde Buca Metrosu’nun temelini atabileceklerini söyleyen Aziz Kocaoğlu, “Buca, kent içi ulaşım açısından en zorlu bölgelerimizden biri. Bu yatırımla birlikte hem bölgenin yaşadığı sıkıntıları çözmüş hem de çağdaş, çevreci ulaşım adına büyük bir adım atmış olacağız” diye konuştu.
44 kez okundu.

Bir cevap yazın