16. Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri’ne başvurular başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi mirasa hak ettiği saygının gösterilmesi ve tarihi yapıların korunmasını özendirmek amacıyla bu yıl 16. kez düzenlediği “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri”ne başvurular başladı. Ödüller için son başvuru tarihi 17 Ağustos 2018 Cuma günü olarak açıklandı. Bilimsel ve mesleki kuruluşlarla işbirliği içinde gerçekleştirilen ödül programında seçici kurul 10 – 14 Eylül 2018 günleri arasında toplanacak. Değerlendirme sonuçları 17 Eylül 2018 Pazartesi günü açıklanacak.

“Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri”ne katılmak isteyenler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinde http://tarihesaygi.izmir.bel.tr alan adlı sayfadan form edinebilecek. İstekliler, doldurdukları formları, İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Tarih Proje Merkezi Konak Mahallesi, 848 Sokak No: 77 – 79 Kemeraltı – Konak adresine elden ya da postayla teslim edebilecek. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi web sitesinden ya da 293 39 84 / 293 16 13 no’lu telefonlar aracılığıyla da alınabilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni yasa ile sınırlarının genişlemesinden dolayı, başvuruları daha ayrıntılı değerlendirmek için üç bölge oluşturdu. Buna göre Konak, Karabağlar, Buca, Gaziemir, Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli, Bornova, Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe, Seferihisar, Urla, Çeşme ve Karaburun “merkez”, Menemen, Foça, Aliağa, Dikili, Kınık ve Bergama “birinci bölge”, Kemalpaşa, Bayındır, Ödemiş, Kiraz, Beydağ, Tire, Selçuk, Torbalı ve Menderes ise “ikinci bölge” olarak belirlendi. Bu sene yarışmaya, merkez bölgeyle ikinci bölgede yaşayan vatandaşlardan başvuruların kabul edileceği duyuruldu. Geçen yılki yarışmaya Merkez ve birinci bölgeden başvurular alınmıştı.

Ödül programına bu yıl tarihi konutunda yaşamayı sürdüren tarihe duyarlı kişileri ve yapıları kapsayan “tarihi yapıda yaşam”, “basit onarım”, “özgün işlevin değiştirildiği esaslı onarım”, “özgün işlevin korunduğu esaslı onarım”, “emek”, “tarihi çevre ve kültür varlıklarını koruma dalında katkı”, “geleneksel zanaatların yaşatılması”, “tarihi ve kültürel miras konulu okul projeleri teşvik” kategorilerinde başvurular kabul edilecek.
9 kez okundu.

Bir cevap yazın