İZTO Meclis Başkanı Özpoyraz: Ara eleman bulamıyoruz

Sanayicilerin ara elaman bulma konusunda zorlandığını söyleyen İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, “İstemediğiniz kadar mühendis var ama ara elaman, kalifiye elemanı yok. 6 bin 810 lira brüt maaşla eleman bulamıyoruz” diye konuştu.

Gaziemir Şehit Serhat Sığnak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Motor Bölümü’nün düzenlediği “Meslek Tanıtım Günlerine” İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz ve Özolgun Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar Tenekeci konuk oldu.

Meslek lisesi öğrencilerine işportacılıktan Meclis Başkanlığı’na uzanan yaşam öyküsünü anlatan Özpoyraz, öğrencilerin aldığı eğitimin çok değerli olduğunu kaydetti. “İstemediğiniz kadar mühendis var ama ara elaman, kalifiyeli elaman yok. 6 bin 810 lira brüt maaşla eleman bulamıyoruz” diyen Özpoyraz, “Okulunuzun kıymetini bilin, kendinizi yetiştirin. Şirketlerimizde en iyi koşullarda yeriniz hazır, emrinize amadeyiz” diye konuştu.

Özpoyraz, meslek lisesi mezunu olmanın açacağı kapıları kendi yaşamından örneklerle anlatırken, meslek seçiminde babasının etkili olduğunu belirtti. Manisa Demirci’de dünyaya geldiğini ve o tarihlerde köyden günde bir otomobilin bile “belki” geçtiğini söyleyen Selami Özpoyraz, iş yaşamına Kemeraltı’nda işportacılık yaparak ve zor koşullarda başladığını anlattı.

Babasının meslek öğrenmesi için kendisini traktör tamircisinin yanına çırak olarak verdiğini söyleyen Özpoyraz, “Yıllarca gece yarılarına kadar çalışıp sabah yine iş yerinde olduk. İşyerimizi süpürmekle yetinmeyip sokakları da süpürürdük. Şimdi gözüm kapalı bir motoru en ince ayrıntısına kadar söker takarım. Tüm parça numaralarını ezbere bilirim. Günümüzde ise işi bilen yedek parçacı bulamıyoruz” dedi.

Donanımlı usta açıkta kalmaz

Kendi firmalarına kalifiye, bilgili usta bulmakta zorlandıklarını söyleyen Özpoyraz “Bugün 6 bin 810 lira brüt ücretle çalıştıracağımız mekanikçi, mekatronikçi elektronikçi usta bulamıyoruz. Şimdi mezun olsanız şirketlerimizde en iyi koşullarda yeriniz hazır. Donanımlı ve işi bilen ustalar asla açıkta kalmazlar” görüşünü dile getirdi.

Meslek lisesi çıkışlı mühendislerin sektörde el üstünde tutulduğunu kaydeden Özpoyraz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz özelde otomotivcilerin, genelde ise sanayicilerin en büyük ihtiyacını söyleyeyim size: Ara eleman. Mühendis istemediğiniz kadar var, lakin ara eleman dediğimiz, mavi yaka dediğimiz, işi sahada yapan, elini taşın altına sokan, doğrudan işe müdahale eden teknik eleman bulamıyoruz, inanın bulamıyoruz. Mühendis maaşı verilen ancak yine de bulunamayan o ara elemanların yetiştiği yerde yani bir meslek lisesinde bulunuyoruz şu an. Siz kendinizi donatın, biz firmalar emrinize amadeyiz.”

Alın teri katma değer

“Meslek Tanıtım Günlerine” Özpoyraz’la konuk olan Özolgun Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar Tenekeci ise endüstri 4.0 devrimiyle birlikte öğrencilerin teknolojiyi yakından izlemesinin zorunluluk olduğunu söyledi.

Otomotiv teknolojisinin de giderek hız kazandığını anlatan Tenekeci, “Bugün sanayide onlarca usta var. Ustalar dükkanlarına 15 yaşında araç girdiğinde üzerinde rahatlıkla çalışabiliyorken, iki yaşında yeni teknoloji ürünü bir araç girdiğinde müdahale edemiyorlar. Çünkü bilgisayar, mekatronik bilgileri yok. Çünkü meslek lisesine gidip öğrenmediler. Ama sizlerin bu okulda bunları öğrenip geleceğin donanımlı ustası olmak için yolunuz açık. Alın teri katma değer getirir. Siz çok çalışın ve katma değer sağlayın, geleceğin aranan ustaları sizler olacaksınız. Kendinizi donatırsanız yeniliklere açık olursanız teknolojinin sizi yenmesine müsaade etmez, ekmeğinizi kazanırsınız” dedi.

Motor Bölümü Öğretmeni Vedat Mehmet Konuk da, sektörlerinde başarılarıyla rol model olmuş konuklarına teşekkür etti, bu etkinliklerin süreceğini söyledi.

Bir cevap yazın