Turizm haftası Ege’nin saklı cenneti Karaburun’dan başladı

İzmir’de 42. Turizm Haftası, Karaburun’da yapılan törenle başladı. Kortej yürüyüşünün ardından Karaburun Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan açılış törenine turizmden Sorumlu İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, Karaburun Kaymakamı Muhammet Özyüksel, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ETİK Başkanı Mehmet İşler, TÜRSAB Ege BYK Başkanı İsmail Hakkı Karadeveci, sektör temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çakır: Gelenler müşteri değil, konuk

Halk oyunları gösterilerinin ardından ilk olarak Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır söz aldı. Çakır, yarımadada İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yaptıkları çalışmalarla dağ yolları, zeytin yolları gerçekleştirdiklerini söyledi. “Karaburun’da bu yolların üstünde ev pansiyonları, alışveriş için küçük marketler, hemen her köyde rastlayacağınız tarihi camilerimiz, tarihi çeşmelerimiz, Müyesser Aktaş Tarih Evi’yle tarihe ilgi duyanlar için çalışmalar yaptık” dedi. Ahmet Çakır, konuşmasında esnafa da seslenerek “Gelen kişileri kesinlikle müşteri olarak görmesinler. Onlar bizim konuklarımız. Onlara hoşgörülü, saygılı, temiz ve hijyenik bir şeyler sunmak ve iyi bir fiyat politikası uygulamak zorundayız” dedi.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu ( TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Karaburun’un florası, faunasıyla gerçekten herkesi kıskandıracak güzelliğe sahip, bakir kalmış bir belde olduğunu söyledi. İşler, “İhmal edilmenin zenginliğini taşıyan Karaburun’da, planlı bir gelişmeyle katma değer yaratacak bir turizm modeli gerçekleştirebiliriz” dedi.

İşler: İzmir’de turizmin değişim ve dönüşüme ihtiyacı var

Turizm sektörünün 2016-2017 yılında zor dönemler geçirdiğini anlatan İşler, “Buraya bizim müsebbibi olmadığımız bir konunun mağduru olarak geldik. Ancak Türkiye turizminin şu anki sahipleri yüzde 98 millidir. Bugün iletişim, bankacılık, finans sektörü yabancılarla çalışmaktadır ama turizm sektörü millidir. Sektör 2017’de bütün daralmaya rağmen yüzde 13,67 büyüdü. Bu yılın ilk üç ayında ise yüzde 33,68 büyüme gösterdi. Bu, sektörün istihdam ve döviz deposu olduğunun görüntüsüdür” diye konuştu.

İzmir’in turizmde yeni bir dönüşüm ve değişime ihtiyacı olduğuna dikkat çeken İşler, İzmir turizminin gelişmesi için turizmciler olarak beş talepleri olduğunu söyledi. İşler, taleplerini “İzmir’e direkt uçuş istiyoruz ve İzmirin THY’nın hub’ı olmasını istiyoruz. Doğal bir liman olan İzmir Körfezi’ne bir marinanın yapılmasını istiyoruz. EXPO-İnciraltı alanının sağlık turizmine açılmasını istiyoruz. İzmir’in spor turizminden pay almasını ve gereken yatırımların yapılmasını istiyoruz. Ve son olarak tanıtım, daha çok tanıtım istiyoruz” diyerek sıraladı.

Karadeveci: Karaburun saklı cennet

TÜRSAB Ege BYK Başkanı İsmail Hakkı Karadeveci ise Karaburun’un Ege’nin saklı cenneti bir ilçe olduğunu söylediği konuşmasında, turizmcilerin ortak hedefinin barış ve refahı sağlamak olduğunu dile getirdi.

Taşbaşı:İkinci konut ruhsatı vermeyin artık

Turizmden sorumlu İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı ise, “Turizmde yol almak için, tesis olacak, ulaşım olacak ve pazarlamanız yani PR’ınız iyi olacak. Karaburun’da konaklama olarak ev pansiyonculuğu gelişmiş, yolunuz da önümüzdeki yıl bitecek. Pazarlamayı da ETİK, İl Kültür Müdürlüğü ve Belediye zaten yapıyor birlikte. Önümüzdeki yıl turizmde buranın şaha kalkacağına inanıyorum” dedi. Belediye Başkanı’na “Sayın Başkan lütfen burada ikinci konut ruhsatı vermeyin artık, yeter” diye seslenen Taşbaşı, “Lütfen Karaburun’u vahşi kapitalizmin rant merkezi haline getirmeyin” diye konuştu.

Törenin ardından meydanda açılan satış sergilikleri konuklarla birlikte gezildi.
13 kez okundu.

Bir cevap yazın