Bayraklı’dan dünyayla iletişim kuruyorlar

Bayraklı Belediyesi tarafından tahsis edilen hizmet binasında etkinlik gösteren Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) İzmir Şubesi, dünyanın dört bir yanındaki amatör telsizcilerle iletişim kuruyor. Haberleşme altyapısını amatör telsizcilerin ve kamunun hizmetine sunan TRAC İzmir Şubesi’nin üyeleri, belli aralıklarla hizmet binasında bir araya gelerek deneyimlerini paylaşıyor, bilgilerini tazeliyor.

1991 yılında kurulan TRAC İzmir Şubesi, dünyanın birçok noktasıyla kurduğu iletişim ağını güçlendirirken afet ve acil durum haberleşmesi alanındaki konumunu pekiştiriyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın Türkiye Afet Müdahale Planı’nda “haberleşme destek çözüm ortağı” olarak yer alan TRAC İzmir Şubesi, saha tatbikatlarına katılarak olası afet ve acil durumlarda yardım kuruluşlarıyla iletişimin sürmesi için hazırlıklarını sürdürüyor.

TRAC İzmir Şubesi Başkanı Gökçe Doğan, 1961 yılında kurulan ve Türkiye’de 55 ilde şubesi ve temsilciliği bulunan TRAC’ın kamu yararına çalışan dernekler statüsünde etkinlik gösterdiğini söylüyor. Doğan, “Birçok doğal afette acil yardım durumlarında biz devreye girdik. Biz sahne arkasında iletişim ve muhabereyi sağlayan resmi kurumlara yardım eden bir gönüllü kuruluş olarak görev yapıyoruz” dedi.

Karabağ: İletişim konusu biraz hafife alınıyor

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, İzmir’in deprem kuşağında olması nedeniyle yıllar içinde üzerlerine düşen tüm görevi duyarlılıkla yerine getirdiklerini söyledi. Kurdukları “Deprem Etüt Merkezi ile İzmir’de bir ilke imza attıklarını, ilçenin merkezi yerlerine yedi deprem konteyneri yerleştirdiklerini hatırlatan Karabağ, “Binaların sağlamlığı, toplanma noktaları, enkaz içinde yaralı kurtarma gibi önemli konuların yanında iletişim konusu bence biraz hafife alınıyor. Üzerinde fazla durulmuyor” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşanabilecek bir doğal afet sonrası herkesin ilk yaptığı şey doğal olarak sevdiklerine ulaşmak oluyor. Bu da iletişim altyapısının yoğunluktan dolayı çökmesine sebep oluyor. Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti ile protokol imzalayarak, onlarla iletişim birlikteliğini sağladık. 75’inci Yıl Mahallesi’nde bir mekan tahsis ederek, Bayraklı’dan dünyanın diğer ucuna kadar uzanan geniş bir iletişim ağını hayata geçirdik. Biz önlemlerimizi alıyoruz ancak inşallah böyle bir afetle karşılaşmayız.”
12 kez okundu.

Bir cevap yazın