İGC genel kurulunda iki liste yarışacak

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin (İGC) Olağan Genel Kurulu, 27 Mart 2018 Salı günü toplanacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda, saat 10.00’da başlayacak genel kurulda seçime iki listeyle gidilecek. İGC üyeleri genel kurul günü saat 17.30’a kadar oylarını kullanabilecek.

İGC Genel Kurulu’nda bir dönem boyunca birlikte görev yapan İGC Başkanı Misket Dikmen listesiyle İGC Başkan Yardımcısı Tayfur Göçmenoğlu’nun başını çektiği iki liste yarışacak. Göçmenoğlu’nun başkanlığındaki “İGC-Yenilik Grubu” Melis Apaydın İde, Semra Kırışman Gülebastı, Arzu Şahin, Medat Şenay, İlker Çoban, Mustafa Oğuz, Serdar Yılmaz, Sedat Alp, Mücahit Bektaş ve Yağız Deniz Biricik’ten oluşacak.

Var olan İGC Yönetim Kurulu Misket Dikmen’in başkanlığında Tayfur Göçmenoğlu, Kenan Çimen, Sadık Pala, Semih Aksoy, Dilek Gappi, Gaye Karadağ, Murat Attila, Hakan Dirik, Gökmen Küçüktaşdemir ve Sadık Uçar’dan oluşuyor. Dikmen’in başkanlığındaki ikinci liste Semih Aksoy, Murat Attila, Hatice Bülbül, Kenan Çimen, Hakan Dirik, Erdal Erek, Dilek Gappi, Gaye Karadağ, Sadık Pala, Sadık Uçar’dan oluşacak.

İGC-Yenilik Grubu’ndan yapılan açıklamada, gazeteciliğin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi baskılardan kurtulmasında ve yeniden itibarlı bir meslek haline gelmesinde etkili rol oynayacak bir İzmir Gazeteciler Cemiyeti hedeflendiği belirtildi. “Çok sayıda gazetecinin cezaevinde olduğu, sektörde işsizliğin günden güne arttığı ve editoryal bağımsızlığın bitirilmeye çalışıldığı bu zorlu koşulları, dayanışma ve birliktelikle aşacağımıza inanıyoruz” denilen açıklamada şu görüşler dile getirildi:

“Hizmet aşkıyla yola çıkan bizler bu onurlu göreve talibiz. İşte yol haritamız:

– Basın hak ve özgürlüklerinin savunulmasında en güçlü ses biz olacağız.

– İşsiz arkadaşlarımızın sorunlarını en aza indirmek için bütün gücümüzü kullanacağız.

– İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni siyaset üstü bir konumda tutarak itibarını artıracağız.

– Parasal olarak güçlü kurumlar, temsil anlamında da güçlüdür. Cemiyetimizin her kuruşuna sahip çıkarak, kaynakları korunmuş bir konuma getireceğiz. Biliyoruz ki, onun her kuruşunda sizin hakkınız vardır.

– Her anlamda şeffaf olacağız. Bu anlamda bağımsız denetim kuruluşları ile çalışıp, mali raporları dileyen üyelerimizin bilgisine sunacağız.

– 9 Eylül Gazetemizi ekonomik bağımsızlığa kavuşturarak genç gazetecilerin yetiştiği bir okul haline getirmek için çalışacağız. Meslek büyüklerimizden oluşan dönüşümlü yayın kurulu uygulamasını da başlatacağız.

– Kişi, kurum ve kuruluşlarla mesleki anlamda kavga etsek de küs olmayacağız. Ötekileştiren değil, birleştiren cemiyet olacağız.

– Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması’nı, Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması’nı özendireceğiz. Jürinin İzmirli gazetecilerden oluşmasını sağlayacağız.

– Meslektaşlarımızın dışa açılması, daha geniş ufuklara sahip olması için ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla ilişkiler içine girip, özellikle genç arkadaşlarımıza bu imkanı sunacağız.

– Genç meslektaşlarımızın, cemiyete aidiyetini artırmak için dayanışma içinde olacağız. Diğer meslek platformlarıyla da uyum içinde çalışacağız.”

Bir cevap yazın