Teknoloji bağımlılığına dikkat

Her yıl 8-14 Mart tarihleri arasında kutlanan “Bilim ve Teknoloji Haftası” kapsamında teknoloji bağımlılığına dikkat çeken İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr.Bediha Salnur, bağımlılığın hem büyükler hem de çocuklar için tehlike yarattığını belirtti.

Teknolojinin insan yaşamına getirdiği sayısız faydaya karşın, bireyin kontrolü kaybettiğinde ciddi zararlara yol açtığını belirten Dr.Salnur, “İnternet ve teknoloji bağımlılığı diğer bağımlılıklarda olduğu gibi kişinin bağımlısı olduğu teknolojik ürüne ulaşamadığında yoksunluk yaşadığı bir durum olarak tanımlanmaktadır” dedi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Salnur, teknoloji bağımlılığıyla mücadele için ailelerin çocuklarına rol model olduklarını unutmayıp önce kendilerinin iş dışında uzun saatler teknolojik aletlerle ilgilenmemesi gerektiğini belirtti.

Gözlerde yanma, boyun kaslarında ağrı ve sertleşme, beden duruşunda bozukluk, insanlarla internet üzerinden konuşmayı yüz yüze konuşmaya tercih etmek, bilgisayardan uzak kalındığında gergin ve boşluktaymış gibi hissetmek teknoloji bağımlılığının belirtileri arasında yer alıyor.

Bağımlılığı kontrola altına almak, çocukları korumak için İl Sağlık Müdürlüğü’nce belirtilen önerilerden bazıları şunlar:

– Günlük internet kullanım saatlerini değiştirin.
– Haftalık internet kullanımı çizelgeleri hazırlayıp, uyulmasını sağlayın.
– Destek grupları ya da aile terapisi gibi yöntemleri hayata geçirin.
– Yapmayı isteyip de fırsat bulamadığı faaliyetleri bir deftere yazmasını sağlayın.
– İnternet kullanmak için yoğun istek duyduğunda yazdıklarından birini yapmasını isteyin.
– Teknolojik alet kullanımından çocuğunuza örnek olabilirsiniz.
– Çocuğunuzu sanal ortamda izleyebilecek kadar teknolojiyi takip edebilirsiniz.
– İnternet bağlantılarından şifreleme yada koruma programları kullanabilirsiniz.
– Teknolojik ürünler konusunda çocuklarınıza ödül ceza yöntemi uygulamayınız.
– Profesyonel destek alabilirsiniz.
37 kez okundu.

Bir cevap yazın