Menapozda sürpriz hamileliğe dikkat

Karabağlar Belediyesi tarafından semt merkezlerindeki hobi ve mesleki kurslara katılan kadınlara yönelik,“Menopozla Yaşam” semineri düzenlendi. Seminerde her adet kesilmesinin menapoz olmadığına dikkat çekilirken, kadınların sürpriz bir şekilde hamile kalabileceği bilgisi verildi.

5-16 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleşen program kapsamında eğitim, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nden Dr. Gönenç Uçuran tarafından verildi. Menapozun kadın sağlığı açısından önemini anlatan Dr. Uçuran, çocukluk, ergenlik, gençlik, yaşlılık, lohusalık gibi menopozun da yaşamın normal bir evresi olduğunu söyledi.

Her adet kesilmesinin menopoz olmadığının altını çizen Dr. Uçuran, bu bilginin yanlış kullanılması nedeniyle kadınların istemedikleri bir dönemde hamile kalabildiğine dikkat çekti.
Dr. Uçuran katılımcılarla şu bilgileri paylaştı: “Menopoz, yumurtaların aktif olmaması ile doğurganlığın ve adetin sona ermesidir. Her adet kesilmesi ise menopoz değildir. Son görülen adet tarihinden itibaren 12 ay boyunca hiç adet görülmemesi menopoz başlangıcıdır. Bu bir hastalık değil, kadın yaşamının doğal bir sürecidir. Her kadında farklılık gösterebilen bir süreç olduğundan doktor eşliğinde takip etmek önemlidir.”
50 kez okundu.

Bir cevap yazın