Karşıyaka’da Vecdi Altay için anma töreni

Karşıyaka Belediyesi, geçen ay yaşamını yitiren gazeteci – yazar ve Karşıyaka Çocuk Kulübü’nün sorumlusu Vecdi Altay için bir anma töreni düzenledi. Törende aile bireyleri, sevenleri ve gazeteci dostları Altay ile ilgili anılarını anlattı.

Çarşı Kültür Merkezi’ndeki etkinliğe, Vecdi Altay’ın kızı Ekin Altay, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, gazeteci ve yazarlar, meclis üyeleri ve bürokratlar da katıldı. Vecdi Altay’ın yaşamından kesitler sunan slayt gösterisi duygusal anlar yaşatırken, tören öncesinde Altay için lokma da döküldü.

Törende söz alan Vecdi Altay’ın kızı Ekin Altay “Bir insanın sahip olabileceği en iyi babaya sahip olduğum için çok şanslıyım. Hala O’nun hayali ile dertleşiyorum” dedi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen ise “Vecdi Altay bir çocuk babasıydı ama binlerce çocuğun da abisiydi. Son dönemlerinde ona en büyük desteği Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar verdi. Tüm gazeteciler adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören İzmir Gazeteciler Cemiyeti üyesi Vecdi Altay, 10 Ocak 2018 Çalışan Gazeteciler Günü’nde yaşamını yitirmişti.

Vecdi Altay kimdir?

1958 yılında Ankara’da doğan Altay, gazeteciliğe 1978 yılında Trabzon’da başladı. Çok sayıda gazete ve medya kurumunda çalıştı.İzmir’in ilk özel radyosu olan Radyo Karşıyaka’yı kurdu ve genel müdürlüğünü yaptı. Ekin Film Prodüksiyon’u kurarak televizyonlara programlar, kuruluşlara ve adaylara tanıtım ve belgesel filmler hazırladı. Türkiye’nin ilk ve tek çocuk gazetesi olan Kıpırdak’ı kurdu. ‘Reis Bey’ ve ‘Beni Hatırlayınız’ adlı kitapların yazarı Altay, çeşitli kamu – özel kurum ve kuruluşlarında görev yaptı. ‘Basında Cumhuriyet’in ilanı’ ile yurt içinde ve yurt dışında ‘Anıtkabir’ sergilerini düzenledi. Bergama Belediyesi Şakir Süter Gazetecilik Yarışması’nın Koordinatörlüğünü sürdürdü. Vecdi Altay geçmiş yıllarda farklı birimlerinde çalıştığı Karşıyaka Belediyesi’ne 2014 yılında geri dönmüş ve Çocuk Kulübü Sorumlusu olarak görevini sürdürüyordu.

Bir cevap yazın