Mahalle orkestralarıyla bin çocuk müzikle buluşacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir ve Aliağa’dan sonra Torbalı Çaybaşı ve Menemen Asarlık’taki genç yetenekler için “mahalle orkestraları” kuruyor. Belediye ücretsiz vereceği bağlama, klarnet, keman, perküsyon, davul, gitar, çello ve şan eğitimiyle bin çocuğa ulaşmayı hedefliyor. Çocuklardan oluşan mahalle orkestraları, daha sonra Filarmoni Orkestrası’na dönüşecek. Proje ,Tepecik Filarmoni Orkestrası’nın da kurucusu olan Hamdi Akatay sorumluluğunda gerçekleşecek.

Sıra Torbalı ve Menemen’de

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ekonomik durumu iyi olmayan ancak müzik eğitimi almak isteyen çocuk ve gençleri hayallerine kavuşturmak için örnek bir proje hazırladı. Proje kapsamında 10 ile 17 yaş arasında olan, müziğe yetenekli gençler alanında uzman eğitmenlerden ücretsiz müzik eğitimi alacak. Proje, İzmir ve Aliağa’dan sonra Torbalı ve Menemen’de de yaşama geçecek.

Bölgelerinde eğitim olanağı yok

Bin çocuğa ulaşmayı hedefleyen projenin Torbalı Çaybaşı ve Menemen Asarlık mahallelerinde yapılan seçmeleri büyük ilgi gördü. Orkestra seçmelerinekatılan çocuklar, müzik eğitiminin çok pahalı olduğunu ve bulundukları bölgede böyle bir olanağı bulamadıklarını söylerken, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne de teşekkür etti.

Genç yetenekleri keşfedeceğiz

Proje sorumlusu, Tepecik Filarmoni Orkestrası’nın da kurucusu olan perküsyon sanatçısı Hamdi Akatay, müziğe yetenekli gençleri bir çatı altında toplayarak dünyaya açılmalarını sağlayacaklarını söyledi. Mahalle orkestraları aracılığıyla merkeze uzak mahallelerde yaşayan ve maddi olanakları sınırlı çocukların müzik yoluyla meslek sahibi olmasını amaçladıklarını belirten Akatay, “Bunun bir örneği Tepecik Filarmoni Orkestrası’dır. Biz de bu çocuklarımıza müzik eğitimi verip onlardan bir filarmoni orkestrası oluşturacağız. Yurt içi ve yurt dışında konser vermelerini sağlayacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen kurslarda keman, davul, bağlama, gitar, çello ve şan eğitimini ücretsiz verdiklerini söyleyen Akatay, Kültürpark’ta ve Aliağa’da başladıkları çalışmanın Torbalı ve Menemen’de süreceğini belirtti.

Müzik eğitimine katılan çocuklar, hafta sonları klarnet eğitmeni Mehmet Kalaycı, vurmalı çalgılar eğitmeni Ozan Pars, keman eğitmeni Gürhan Karakiraz ve bağlama eğitmeni Hasan Arslan’dan 1,5 saatlik müzik eğitimi alacak.
34 kez okundu.

Bir cevap yazın