İhracatın yıldızları ödüllerini aldı

Ege İhracatçı Birlikleri, Türkiye İhracatına 2017 yılında 5.5 milyar dolarlık katkı sağlayan 56 üyesini ödüllendirdi. “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni” İzmir Swissotel’de gerçekleştirildi. Ödül töreninde ihracatçılara ödüllerini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk verdi.

İhracatçılar Evliya Çelebi gibi dünyayı gezdi

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, 2017 yılında 12 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirmeyi başardıklarını, bu başarıyı sağlamak için 2017 yılında çok yoğun bir tempoda çalıştıklarını kaydetti. Ünlütürk, “Bu yıl ihracatçılarımız bu başarıyı sağlamak için geçen yıllara göre çok daha fazla çalıştı, çok daha fazla seyahat etti. Her birine İhracatın Evliya Çelebisi diyebiliriz. Bu başarıyı sağlayan tüm üyelerimize ihracatın yıldızları yerine, ihracatın kahramanları diye seslenmek istiyorum” diye konuştu.

Ege Bölgesi’nden 2017 yılında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre 18 milyar 177 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiği bilgisini paylaşan Ünlütürk, 2016 yılında 16 milyar 603 milyon dolar olan ihracatlarını yüzde 9.4 arttırmayı başardıklarını dile getirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisimiz tarafından açıklanan ilk bin ihracatçı listesinde Ege Bölgemizden 158 firmamız yer aldığını anlatan Ünlütürk, “İzmir, 83 firma ile İstanbul’un ardından ikinci il oldu. 2018 yılı ihracat hedefimiz ise 13 milyar dolar” diyerek sözlerini noktaladı.

2018 yılı ihracatta rekorlar yılı olacak

Ekonomi Bakanı Zeybekci, “EİB İhracatın Yıldızları” töreninde yaptığı konuşmada, “Bu sene Ege Bölgesi, Türkiye ortalamasının üretimde yatırım teşvik belgesi aldı. Bugüne kadar Egeliler hep hayıflanırdık teşviklerden yeterinde yararlanamıyoruz diye. 2017 yılında bu değişti. Ege’de bir canlanma var, Ege’nin zeybeği şöyle bir yerinden doğruldu. Efe de ayağa kalkıyor. Bunun yansımalarını hep beraber göreceğiz. Birlikte beraberlikte huzur, bereket, enerji vardır” dedi. Zeybekci sözlerini şöyle sürdürdü: “2018 yılı 2017 yılından çok daha iyi geçmesini bekliyoruz. 2018 yılının ilk haftasında yıllık 158 milyar dolar ihracat rakamını geçerek tarihi rekor kırdık. 2018 yılında her ay yeni bir ihracat rekoru kıracağız.”

Dünyanın en güçlü ekonomilerinden Çin’in ihracatını yüzde 7.5 arttırdığını belirten Bakan Zeybekci, “Biz onun üzerine çıktık, yüzde10.2’lik artışa getirdik. Dünya değişiyor. Sanayide, teknolojide, bilgide markada, tarımda her alanda yeniden yapılanmanın olduğu coğrafyada bildiğimiz şeyler değişecek. Bunların olduğu ortamda dünyanın en büyük tehlikesi artan maliyetler. Artan iş gücü maliyetlerinin olduğu yerde Türkiye olarak 15 yılda hangi noktaya geldik biliyor musunuz? Bu çok değil ama dünyada milli gelire oranla en yüksek asgari ücretin olduğu ikinci ülkeyiz, Yeni Zelanda’dan sonra geliyoruz. Nominal değer olarak da Avrupa’daki birçok ülkeden çok daha yüksekteyiz. Artış olarak da üç katına yakın artmış. Evet maliyetler yükseliyor. Maliyetlerin yükseldiği ortamda iş gücünün çok olduğu yerler avantajlı olacak! Hayır öyle olmayacak. Yüksek teknolojiye sahip olan ülkeler yeniden merkez haline gelecek. Üretim teknolojileri, bildiğimiz üreten teknikler değişiyor. Türkiye olarak bunu yapmamız lazım, bildiğimiz doğrular değişiyor” diye konuştu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükşekşi ise; “Ege Bölgemiz toplam ihracatımızın yüzde 8’inden fazlasını gerçekleştiriyor. Tarım ve madencilik ürünlerinin yanında özellikle sanayi ürünlerinde, son derece başarılı bir ihracat yapısına sahip. En çok ihracat yapan ilk 10 ilimizin 3’ü bölgemizden. Bölgemiz ülkemizin gelişmesine ekonomimizin canlanmasına her daim büyük katkılar sağlıyor” diye konuştu.

Adnan Yıldırım’a Yılın Bürokratı Ödülü

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, “EİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde, Türk Eximbank’ın yeni web sitesini ve Türk Eximbank İhracat Destek Hizmetleri Merkezi’ni hizmete soktu. Ege İhracatçı Birlikleri, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’a “Yılın Bürokratı Ödülü” verdi.

En fazla ihracat gerçekleştiren firma

Petkim Petrokimya Holding A.Ş.

En fazla ihracat gerçekleştiren dış ticaret sermaye şirketi

Pergamon Status Dış Tic. A.Ş.

Sektör birincileri

Üniteks Tekstil Gıda Motorlu Araçlar Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Balta Floorcovering Yer Döşm. San. ve Dış Tic. A.Ş.
Sepiciler Çaybaşı Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Euro İhracat Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Yonca Gıda San. İşl. İç ve Dış Tic. A.Ş.
Klc Gıda Ürünleri İth. İhr. ve Tic. A.Ş.
Tetra Pak Paketleme Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti..
Özdoğu İnşaat ve Tic. Ltd. Şti.
İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş.
Marbil Yağ San. ve Tic. A.Ş.
Özgür Tarım Ürünleri İnşaat San. ve Tic. A.Ş.
Philsa Philip Morris Sabancı Sigara ve Tütüncülük Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Graniser İç ve Dış Ticaret A.Ş.
Indesit Company Beyaz Eşya Paz A.Ş.
Uğur Soğutma Makinaları Sanayi ve Tic. A.Ş.
Petkim Petrokimya Holding A.Ş.
TPI-Kompozit Kanat San. ve Tic. A.Ş.
CMS Jant ve Makina Sanayi A.Ş.

Sektör ikincileri

Sun Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Menderes Tekstil San. ve Tic. A.Ş.
Agamer Deri Konfeksiyon Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Treko Tarım Gıda Iç ve Dış Tic. Ltd. Şti.
Kucukbay Yag ve Deterjan Sanayi A.Ş.
Gümüşdoğa Su Ürünleri Üretim İhr. ve İth. A.Ş.
Mayr-Melnhof Graphia Izmir Karton San. ve Tic. A.Ş.
Kaltun Madencilik Sanayi Nakliye ve Akaryakıt Ticaret A.Ş.
Kocaer Haddecilik San. ve Tic. A.Ş.
Surtaş İşletmecilik İnşaat San. ve Nakliyat Ltd. Şti.
Işık Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.
British American Tobacco Tütün Mamülleri San. ve Tic. A.Ş.
Belenco Dış Ticaret A.Ş.
Schneider Elektrik San. ve Tic. A.Ş.
Klimasan Klima San. ve Tic. A.Ş.
Akdeniz Kimyasal Ürünler Pazarlama İç ve Dış Ticaret A.Ş.
Kutlusan İç ve Dış Ticaret A.Ş.
Nemak İzmir Döküm Sanayi A.Ş.

Sektör üçüncüleri

Roteks Tekstil İhr. San. Tic. A.Ş.
İşbir Sentetik Dokuma San. A.Ş.
Lider Deri Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.
Yonca Gıda San. İşl. İç ve Dış Tic. A.Ş.
Ferrero Türkiye Çikolata ve Tarım Ürünleri San. ve Dış Tic. A.Ş.
Yaşar Dış Tic. A.Ş.
Kutas Tarım Ürünleri Dıs Tic. ve San. A.Ş.
İnter Abrasiv San. ve Tic. A.Ş.
Başak Metal Tic. ve San. A.Ş.
Nejat Atalan Dış Ticaret A.Ş.
Orka Tarım Ürünleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.
JTI Tütün Ürünleri Sanayi A.Ş.
RPTYapı Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Elsan Elektrik Gerecleri San. ve Tic. A.Ş.
Larth Isıtma ve Sıhhi Tesisat Malzemeleri Ticaret A.Ş.
Polibak Plastik Film San. ve Tic. A.Ş.
Gimas Girgin Dış Tic. Ltd. Şti.
Jantsa Jant Sanayi ve Tic. A.Ş.

Bir cevap yazın