Gebelerde tiroid hormonuna dikkat

Gebelerde gözlenen hipotiroidi yani tiroid bezinin az çalışması, düşüklere ve erken doğuma neden olabiliyor. Medical Park İzmir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Pınar Alarslan tiroid hormonlarının azalması sonucu hipotiroidi hastalığının ortaya çıktığını belirterek, “Tiroid bezi, boynumuzun ön tarafında soluk borusunun üzerinde bulunan bir salgı bezidir. T3 ve T4 adı verilen ve metabolizmamızı düzenlemeye yardımcı olan önemli tiroid hormonlarını salgılamaktadır. Bu hormonların salgısının azalmasına hipotiroidi adı verilir. Hipotiroidi hastalarında halsizlik yorgunluk metabolizmada yavaşlama, kilo alma, saç dökülmesi, adet düzensizliği, kabızlık ve depresyon gibi etkiler gözlenir” dedi.

Erken doğuma yol açabilir

Gebe annelerde hipotiroidi hastalığının mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Alarslan, “Üreme çağındaki kadınlarda hipotiroidi yüzde 2 – 4 oranında bildirilmektedir. Hipotiroidi saptanan kadınlarda yüzde 23’de adet düzensizlikleri bulunduğu bildirilmiştir. Tiroid fonksiyon bozuklukları aynı zamanda gebe kalmayı da etkilemektedir. Gebelikte hipotiroidi izlendiğinde de mutlaka tedavi edilmelidir. Klinik ve deneysel çalışmalar ile tiroid hormonunun bebeğin beyin ve nörolojik gelişimi için gerekli olduğu gösterilmiştir. Annede hipotiroidi izlendiğinde tedavi edilmezse, abortus dediğimiz düşüklere, erken doğuma, preeklampsi ve doğacak çocuklarda düşük doğum ağırlığı, entelektüel fonksiyonlarda azalmaya neden olabilir” diye konuştu.

İyot eksiliğine dikkat

Gebe annelerin günlük iyot ihtiyaçlarına da dikkat etmeleri gerektiğini belirten Dr.Alarslan, “Gebelikte hipotiroidinin en önde gelen nedeni iyot eksikliğidir. İyot, tiroid bezinin çalışabilmesi için gerekli bir elementtir. İyot alımı yeterli olmayan gebelerde ise otoimmün tiroidi (Haşhimato hastalığı) hipotiroidinin en sık nedeni olarak ön plana çıkmaktadır” dedi. Dünya Sağlık Örgütü günlük iyot ihtiyacının erişkinlerde 100-150 mcg iken gebelikte artan ihtiyaç nedeniyle günlük iyot alımının >250 mcg/gün üzerinde olması gerektiği bilgisini paylaşan Dr. Alarslan, “Yeterli iyot alan gebede fizyolojik adaptasyon sağlanacak, anne ve fetüs için yeterli tiroid hormonu üretilecektir. Türkiye iyot eksikliği bölgesi olduğundan gebelik tanısı alır almaz tiroid fonksiyonlarını (TSH, sT4 ve Anti TPO Ab) kontrol etmek gerekir. Çünkü uygulanan iyot proflaksisine rağmen, kırsal bölgelerde daha belirgin olmak üzere halen Türkiye’nin yüzde 27.8’inde orta derecede iyot eksikliği devam etmektedir” dedi.
44 kez okundu.

Bir cevap yazın