Zeytin sineğine karşı besi tuzağı yöntemi başarılı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın zeytin üreticilerinin büyük sorunu olan zeytin sineğine karşı yürüttüğü “besi tuzağıyla mücadele projesi”nde başarı sağlandığı belirtildi. Proje sayesinde, Karaburun bölgesindeki zeytin sineği zararının büyük ölçüde giderildiği, rekoltenin arttığı dile getirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, proje için Karaburun’un İnecik, Kösedere ve Eğlenhoca köyleri pilot bölge seçildi. Üç köyde toplam 50 bin zeytin ağacının tamamında toplu mücadele edilebilmesi amacıyla harekete geçildi. Zeytin ağaçlarının dallarına asılan pet şişelerin içindeki besi tuzağıyla yakalanan sinekler, meyveye zarar vermeden etkisiz hale getirildi.

Karaburun’un üç köyündeki 302 üreticiyi rahatlatan uygulamayla hem zeytin ağacı sineğiyle en doğal yöntemle mücadele etmiş oldu hem de ürün kalitesi ve verimi artırıldı, ürün kaybının önüne geçildi. Köydeki zeytin bahçelerinin tamamına asılan besi tuzağı şişeler sayesinde ve ekolojik koşulların uygunluluğu halinde zeytin sineği zararının en aza indirileceği bildirildi.

Eğlenhoca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Çağlayan Devrim, Karaburun’un en önemli gelir kaynağının zeytincilik olduğunu belirtti. Hurma zeytinin yalnızca Karaburun’a özgü bir tür olduğunun altını çizen Devrim, “Bizim altın değerindeki bu zeytine sahip çıkmamız lazımdı. Tuzaklar sayesinde artık Karaburun’un zeytinleri daha da değerli oldu” dedi.

Daha önce kendi çabalarıyla kimyasal ilaçlama yöntemine başvurduklarını, ancak yeterli verimi elde edemediklerini anlatan Çağlayan Devrim, “Zeytin sineği bu ağaca geldiği zaman hurmanın verimini azaltıyor ve dalından düşüyordu. Köylü zeytinde bu yöntem sayesinde en az yüzde 50–60 oranında verim artışı elde etti” diye konuştu. Devrim, “Ekolojik şartlar yerinde giderse ve toplu mücadeleye devam edilirse, zeytin sineği 3–4 sene sonra bu ağaçlara uğramayacak ve bu sorundan tamamen kurtulacağız” diye ekledi.
49 kez okundu.

Bir cevap yazın