Moloz sahası Neşet Ertaş’ın adını taşıyan park oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Adatepe’deki kaçak moloz döküm alanını parka dönüştürerek İzmir’de yaşamını yitiren ünlü halk müziği sanatçısı Neşet Ertaş’ın adını verdi.Parkın duvarına ozanın İzmir Şiiri’nin yanı sıra ile sazı da yerleştirildi.

Buca Adatepe’de gecekondulaşan yapıların arasında bir dönem kaçak moloz dökümü için kullanılan alandaki park 18 bin 860 metrekare alanı kapsıyor. Yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan parkın 13 bin metrekaresi yeşil alan olarak düzenlendi. Neşet Ertaş Parkı’na 11 adet seyir terası ile basketbol sahası, kondisyon seti ve iki adet yeni nesil çocuk oyun alanı kuruldu.

270 metrekare büyüklüğündeki su kanalı ile 55 metrekarelik su oyunu havuzunun da bulunduğu parkta, 5 bin 811 metrekare çim alan hazırlandı. 380 adet çınar, gülibrişim, Himalaya Sediri, çitlenbik, mavi selvi, iğde, dışbudak, jakaranda, lale ağacı, kavak, badem, süs ve can eriği ağacı dikildi. Neşet Ertaş Parkı’nda ayrıca çiçekli çalı grubundan beyaz abelya, dağ muşmulası, sarı papatya, defne, altuni taflan, gravilya, yayılıcı ardıç, lavanta, biberiye, adaçayı, kekik ve zeytin çalısı da yerleştirildi.

Bir cevap yazın