Doç. Dr. Mustafa Akgül yaşama veda etti

Türkiye’de internet erişiminin sağlanması ve yaygınlaşmasının, özgür yazılım düşüncesinin öncülerinden Doç. Dr. Mustafa Akgül, yaşama veda etti. Bir süredir tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akgül 69 yaşındaydı. Linux Kullanıcıları Derneği’nin (LKD) kurucusu ve onursal üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül’ün ölümü internet ve açık kaynak kodlu yazılım dünyasında büyük üzüntü yarattı.

Mustafa Akgül kimdir?

1948 yılında doğan Mustafa Akgül, 1970 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği, 1974 yılında ODTÜ Matematik/Yöneylem Bölümü’nü bitirdi. 1981 yılında Kanada Waterloo Üniversitesi’nde doktora derecesini aldı. Delaware Üniversitesi ve North Carolina Eyalet Üniversitesi’nde konuk öğretim üyeliği yaptı. 1987 yılından başlayarak Bilkent Üniversitesi’nda öğretim üyesi olarak görev aldı.

İnternet Kurulu, Kamunet Teknik Kurulu, ve TOBB Sektör Kurulu üyeliği ve Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. İnternet Teknolojileri Derneği ve Linux Kullanıcıları Derneği başkanlığı yaptı. İnet-tr İnternet Konferansları, Akademik Bilişim, ve İnternet Haftası’nı düzenleyen ekibin başında yer aldı. Basılı ilk Türkçe internet kitabı olan “İnternet: Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları”nı yazdı.

Bir cevap yazın