Hayata vizörden bakış: Fotoğrafçılık

Işık ile resim yapma sanatıdır fotoğraf. Yunanca ışık anlamına gelen “photos” ve yazı anlamına gelen “graphes” kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşan fotoğraf, küçük bir aralıktan bakıp gördüklerini, ışığa karşı duyarlı hale getirilmiş yüzeyler üzerine aktarabilmektir.”

Işık oyunlarına yön verebilmek, objelerle kompozisyon yazmaktır fotoğraf. Ruhun aynasıdır, geçmişin ve geleceğin ortak paydasıdır. Fotoğraf insanın hayata bakışını yansıtır. Haberdir, belgeseldir, tarihe ve ana tanıklık etmektir, bir sanattır fotoğraf. Pek çok kişinin gördüğü sıradan olay ve nesnelere, farklı anlamlar yükleyebilmektir.

Fotoğrafçı, çekilen konuda önemli noktaya vurgu yapan, insiyatifiyle herkesin bakıp da görmediklerine can verendir. Üçüncü bir göz olan fotoğrafçı, uluslararası bir dil olan fotoğrafı en iyi şekilde ortaya koyandır. Sanatsal fotoğraflarda fotoğrafçı, insanın iç dünyasının kameraya iz düşümünü gerçekleştirir.

Gazetecilik mezunu, ancak televizyon muhabirliği ağırlıklı çalıştığımdan özellikle dijital makinalarla yeni tanışan “çaylak bir fotoğrafçı ” olarak, size fotoğrafın güzelliklerini aktarmak istedim bu yazımda. Çoğunuzun ileri yaşlarda hobi olarak başladığı fotoğrafçılığın nasıl ruhu dinlendirip, huzur verdiğini, aynı zamanda kendinizi ifade etme şansı tanıyan bir sanat dalı olduğunu aktarmak istedim.

Özellikle doğa fotoğrafçılığı yaparken, bol oksijen, temiz hava, yemyeşil ortam, doğa yürüyüşlerinde, makinanızın objektifinden görüp kayıt altına aldıklarınızın, hayatınıza çok yönlü neler katabileceğini düşünmenizi istedim. Çekerken yorum kattıklarınızı, makinanızdan bilgisayarınıza aktarırken duyduğunuz hazzın, bir de çeşitli düzenlemelerle geldiği son noktayı sevdiklerinizle paylaştığınız anın heyecanını hayal etmenizi arzu ettim.

İzmir’in saha çalışmalarıyla ünlü profesyonel fotoğrafçılık kursu olan “Narlıdere Belediyesi Fotoğrafçılık Kulübü”nün kursiyerleri, eğitimcileri Bahadır Karabıyık önderliğinde başarılı çalışmalara imza atıyor. Karabıyık, yaklaşık 10 yıldır eski ve yeni kursiyerlerini harmanlayarak, derslerin yanı sıra, saha çalışmalarında elde edilen özel kareleri sergilerle taçlandırıyor. Karabıyık ayrıca, insanın kendini ve hayata bakışını en iyi ifade etme şekillerinden biri olan fotoğrafçılığın yanı sıra, arkeoloji, felsefe, mitoloji gibi uzman olduğu pek çok konuda öğrencilerine aktarımlarda bulunuyor.

Bahadır Karabıyık kursiyerlerini “Hayallerinin peşinden yelken açma gözü pekliği gösteren bir ekip” olarak nitelendiriyor. Yıllardır süre gelen ve mitolojideki bir hikayeden hareketle “Argonotlar” ismiyle tanınan kursiyerler, saha çalışmalarında hayatın içinde öğrendikleri fotoğrafçılık sanatını, sosyal yaşamlarıyla bütünleştirerek, güzel dostluklara da imza atıyor.

Siz de hayatınıza yeni bir anlam yüklemek istiyorsanız, bakış açınızı o küçük gibi görünen, ancak koca bir hayatı önünüze seren “vizör”den bakarak değiştirebilir, yeni ve pozitif bakış açılarına yelken açabilirsiniz.

Hayatın resmini çekmekle yetinmeyip yorum katmak, o resimde bir obje olmak yerine bambaşka renklerle hayatı yaşamak istiyorsanız, fotoğrafçılık size kılavuzluk edecektir.

Işığınız bol olsun…


(Fotoğraflar: Bahadır Karabıyık, Feridun Erdem, Nurten Erdal, M. Rıza Khoshaein, Mustafa Boyacı, Niyazi Tunçel, Selim Özer, Volkan Güleryüz, Alev Göral)57 kez okundu.

Bir cevap yazın