Balçovalı MAG gönüllüleri afete hazır

Balçova Belediyesi’nin herhangi bir afet anında ilk müdahaleyi yapmak amacıyla kurduğu Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) eğitiminin beşincisi tamamlandı. Eğitime gelen 5. MAG ekibine düzenlenen törenle sertifikaları verildi. Eğitim kapsamında Çetin Emeç Mahallesi’nde bir afet konteynırı konuşlandırılırken çoğunluğu kadın 45 Mahalle Afet Gönüllüsü MAG yemini etti. Gönüllüler afet durumunda yardıma ihtiyaç duyanlara hiçbir karşılık gözetmeden destek olacaklarının sözünü verdi.

İki ay süren eğitim

Başta depremler olmak üzere yaşanan doğal afetler, ülkemizin en hazırlıksız olduğu konuların başında geliyor. Bu eksikliği kapatmak amacıyla Mahalle Afet Gönüllüleri projesini gerçekleştiren Balçova Belediyesi bu çerçevede 5. MAG ekibini kurdu. Ekip, Kızılay İzmir Şubesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri ile birlikte iki aylık bir eğitim aldı. Çoğunluğu kadınlardan oluşan 45 gönüllü eğitimde “afet bilinci ve hazırlık”, “temel arama ve kurtarma”, “temel ilk yardım”, “afet psikolojisi” ve “temel yangın söndürme” başlıkları altında eğitim gördü.

Yeni konteynır konuldu

Çetin Emeç Mahallesi’ne yeni kurulan deprem konteynırının da açılışının yapıldığı törende bir konuşma yapan Kızılay İzmir Şube Başkanı Prof. Dr. Aslı Özer, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Felaket başa gelmeden önleyici ve koruyucu tedbirler düşünmek lazım. Felaket geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur” sözünü anımsattı. Prof. Dr. Özer, “Bu çalışma bir afet anında insan hayatını kurtarmak için yapılan en doğru çalışmadır” dedi.

İlk 72 saat çok önemli

Deprem gerçeğini hiçbir zaman akıllarından çıkarmadıklarını söyleyen Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, “Afetlerden sonraki ilk 72 saatin hayat kurtarma açısından en kritik zaman olduğu artık bilimsel bir gerçektir” dedi. Başlattıkları projeyle on yılda 350 vatandaşın eğitim alarak Mahalle Afet Gönüllüsü olduğunu kaydeden Çalkaya, “Ayrıca oluşturduğumuz afet kontenyırlarında gönüllülerimizin kullanacağı tüm malzemeler eksiksiz bir şekilde bulunuyor. Mahalle Afet Gönüllülerimiz, olmasını hiç istemediğimiz bir afet olursa ‘Nerde bu devlet, nerde bu millet?’ demeden profesyoneller gelene kadar komşusunun hayatını kurtarmak için mücadele edecek” diye konuştu.

MAG yemini ettiler

Konuşmaların ardından Mahalle Afet Gönüllüleri, yemin ederek sertifikalarını aldı. Gönüllülerin MAG yemini şöyle:

“Mahalle afet gönüllülerinin bir üyesi olarak; afet durumunda yardıma muhtaç olan insanlara karşı sorumluluğumu hiçbir farklılık ve menfaat gözetmeden yerine getireceğime, arama kurtarma ve yardım konularında bilgi ve becerilerimi sürekli arttırmaya çalışacağıma ve bu konuda çalışan kurum ve kuruluşların çalışmalarını destekleyeceğim.Her zaman görevimin gerektirdiği ahlaki sorumluluğa sahip olarak, gönüllülük ve üyesi olduğum mahalle afet gönüllüleri ruhuna uygun davranacağıma, şerefim üzerine and içerim.”

Afette gerekli herşey burada

MAG konteynırlarında afette kullanılmak üzere kask ve fener, reflektörlü tulum, çelik burunlu bot, el feneri, eldiven, toz maskesi, koruyucu gözlük, emniyet kemeri, halat, sırt çantası, jeneratörler, halojen ışıklar, beton kırıcı-delici, hidrolik krikolar, demir kesiciler, kazma, kürek, balyoz, balta, el telsizleri, sahra sedye, ilkyardım çantası bulunuyor.

Bir cevap yazın