Adrasan: Maviyle yeşilin söyleştiği cennet

Antalya – Kumluca yolunu izleyip, Kumluca’ya 18 kilometre kala ana yoldan çıkın, sağa sapın. Yokuş aşağıya bırakın kendinizi. Bir vadidir gittiğiniz dağları kıvrım kıvrım. Sabırla yola devam edin. Yolun sonu Akdeniz’de bir cennete ulaşacak, sakın şaşırmayın.

Düze inip Adrasan Deresi’ni takip ederseniz denize kavuşursunuz. Eşlikçileriniz ördekler, kurbağalardır ve cırcır böcekleridir. Ördekler her zaman açtır, ekmek ikramınıza hiç “hayır” demezler. Salatalık ve domatesi de çok severler.

Dağlar çam yeşili, ova portakal turuncusu ve nar kırmızısıdır. Denizin rengini nasıl anlatsam bilmem ki. Dünyanın en güzel mavileri buraya kaçmış, birbirlerine kavuşmuşlar, sevişip dururlar. Yeşiller kıskanır bir yandan onları. Ben hem maviyi hem yeşili kıskanırım. Çünkü “Her ikisine özlemim” derin.

Likya Yolu’mu istersiniz yürümek için, sahil mi, köy yolları mı? Yetmedi mi, Olimpos var hemen yakında, tarihle doğa iç içe. Ya da Çıralı’ya uzanmaya ne dersiniz? Dağları binlerce yıldır ateşler içinde yanar. Sahilde geniş bir kumsal var. Ama lütfen dikkat, orası Caretta caretta’ların evidir. Rahatsız etmeyiniz. En iyisi mi siz tümünü gezin de cennetler yarışmasında “Hangisi daha güzel?” sorusuna “Hepsi” deyin.

Adrasan deresinin üstündeki tahta köşklerde öğle sıcağını unutup dinlenebilir, ördeklerin müziğini dinleyebilir, lezzetli pideler yiyebilirsiniz. Ya da tam denizin üstünden güneş doğarken (Eylül ayında) bir içim su denize girip canlanabilirsiniz. Adrasan’da sabah erken kalkın çünkü yapacak ve yaşayacak çok şey var. Hatta orada uykuda geçen zaman kayıptır, Hele dolunaylı gecelerde ayla denizin görkemli buluşmalarını kaçırmak çok büyük kayıptır.

Adrasan, benim için kokularıyla da yüreğime konuklanan özel bir yerdir. Çünkü biz doğal kokuları unutmuşuz beton cehennemlerinde. Çam ve deniz kokusu her daim yanı başınızdadır. Rüzgârın esiş yönüne göre ara sıra temiz dere kokusu, saz kokusu, toprak kokusu, ana koku senfonisine eşlik eder.

Gün geceye devrilince Adrasan’da başka bir koku sefası başlar. Koklamaya doyamazsınız. Aslında burnunuza inanamazsınız. Sanki herkes parfüm sürünmüş, akşam gezintisine çıkmış sanırsınız. Ama öyle değil işte. Buram buram kokan akşamsefaları ve çam ormanı kokusudur. Eskiden, çok eskiden Antalya bölgesinin parfüm üretim merkezi olduğunu öğrenerek durumu anlar, akşamsefalarına teşekkür edersiniz. Bu güzel kokular âleminde yapay kokular sürünmek biraz garip kalır. Bu nedenle parfümler evde kalmalıdır.

Adrasan; orada doğup büyüyen ve uzun bir yaşam sürenlere gıpta ederek ve bir daha gitmek ümidiyle ayrıldığım beldedir. Kökünden ucuna kadar Akdeniz, denizi ve toprağı her daim bitek, yeşille mavinin söyleştiği cennettir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın