Özer: Mermerde İzmir’e rakip değiliz

Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş. (ANFAŞ) “Basın ve Sektör Buluşmaları” toplantısının ilkini İzmir’de Movenpick Hotel’de gerçekleştirdi. ANFAŞ Genel Müdürü Murat Özer, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Danışma Kurulu Başkanı Abdülaziz Ediz, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şube Başkanı Murat Demircan’ın konuşmacı olduğu toplantıya konaklama sektöründen temsilciler de katıldı.

Fuarcılığın kent ve ülke ekonomisine katkısına ilişkin bilgi veren ANFAŞ Genel Müdürü Murat Özer, düzenlenen uluslararası fuarlarda harcanan her 100 Euro’nun 85’inin kente 15 Euro’nun ise fuar merkezine kaldığını, Anadolu şehirlerinde ise bu rakamın bire 8,5 – 9 oranında olduğunu söyledi. Hem İzmir’in hem de Antalya’nın kış aylarında yavaşlayan ekonomisini ayağa kaldırmak için düzenlenecek fuarların çok önemli olduğuna değinen Özer, İzmir’de açılan yeni fuar merkezinin çok iyi bir tesis olduğunu belirtti.

Antalya’da her yıl daha fazla fuar düzenlemek için emek verdiklerini ve bu yıl 32 fuarı yaşama geçirmeyi planladıklarını kaydeden Murat Özer, ölü sezonda düzenlenen fuarlardan elde edilen rakamın yaklaşık 200 milyon Euro olduğunu söyledi. Özer, “Geçtiğimiz dönem dokuz fuar boyunca 360 bin ziyaretçi Antalya’ya geldi. Bu sene 32 fuarla birlikte toplamda 1 milyon 640 bin ziyaretçi gelmesini planlıyoruz. Antalya’yı fuarlar ve kongreler kenti yapma hedefleriyle çıktığımız bu yolda, bir dönüm noktası yaşıyoruz. Antalya ve İzmir’in kalkınması için fuarcılık önemli bir araç olacaktır” diye konuştu.

“Fuar turizminin diğer turizme göre farkı gelenlerin cebinde para olmasıdır” diyen Murat Özer, Antalya’da her şey dahil sistemi nedeniyle gelen turistin normalde 55 – 60 dolara bir hafta kalırken, fuar süresince kent içinde 5 yıldızlı otelde sadece oda-kahvaltı için bu bedelin iki katı para harcadığını ve kent ekonomisine ciddi katkı sağladığını dile getirdi. Antalya’nın 600 bin yatak kapasitesine sahip olduğunu, Rusya ile uçak krizinin ardından devletin de desteğiyle Ortadoğu, Lübnan, İran gibi ülkelerin iş toplantılarının burada düzenlenmeye başladığını anlatan ANFAŞ Genel Müdürü Özer, fuar alanlarının 60 bin metrekarelik alana sahip olduğunu belirtti.

Bu yıl 29. Hotel Equipment – Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ve 25. Food Product – Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı’nı 17-20 Ocak 2018 tarihleri arasında eş zamanlı olarak gerçekleştireceklerini belirten Özer, “Fuar sırasında yaptığımız satışlarda, katılımcıların yarısından fazlası, 2018’deki organizasyonda yerini aldı. Eylül ayı itibari ile HotelEquipment ve FoodProduct fuarlarımızda yüzde 85 oranında doluluğa ulaşmış durumdayız. Sektörün önde gelen dev kuruluşları, fuarın açılmasından aylar önce sözleşme imzalayarak yerlerini aldı. Fuar alanımızdaki kapasitenin kısa süre sonra tamamen dolmasını bekliyoruz” dedi. Murat Özer, yeni fuarlar için de 81 ilde tanıtım çalışması yaptıklarını, fuarların Antalya ve İzmir ekonomisinde bir kaldıraç görevi gördüğünü anlattı.

“Mermer Fuarı’na rakip değiliz”

Fuarcılık şirketlerinin düzenlediği kimi fuarların bazen sektör ve zaman açısından çakışabildiğine de değinen Murat Özer, bu yıl Antalya’da düzenlenecek yeni fuarlardan biri olan Stone Design’ın İzmir’de düzenlenen Mermer Fuarı’na rakip olmadığını kaydetti. Özer, “Bu fuarda mermer blokları görmüyorsunuz, dizayn ve konsept üzerine odaklanmış bir fuar. Milano benzeri, daha çok mimarları ve tasarımcıları bir araya getiren, yüksek katma değerli ürünlerin sergilendiği bir fuar” diye konuştu.

Fuarcılığın uzun bir maraton olduğuna dikkat çeken Murat Özer, Almanya’nın bu konuda en iyi örneklerden biri olduğunu, ülkede 1947 yılında başlayan Hannover Tarım Fuarı’nın bugün 1 milyon metrekarelik alana yayılarak hala düzenlendiğini anlattı. ANFAŞ Fuarcılık Genel Müdürü Murat Özer, yatırımcıları, riskleri azaltarak ortak bir çalışma yapmaya ve Antalya’da fuar düzenlemeye davet etti.

Yenice : Fuarcılık devlet politikası olmalı

Gastronomi sektörünü 117 bin üyeyle temsil ettiklerini ve ülke ekonomisine çok yüksek anlamda katma değer üreten bir sektör olduklarını belirten Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, Türk mutfağının bir devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini ve eğitim çalışmalarının yapılacak planlamalarla düzenlenmesi gerektiğini kaydetti. Sektör olarak, “Hayat durur boğaz durmaz” mantığıyla çalıştıklarını anlatan Yenice, “Bir İtalya, bir Amerika ve Hollanda bugün pizzası, peyniri, fast food’uyla dünyaya hakim oldular. Türk mutfağını bir devlet politikası haline getirmezseniz fast food’a yenilirsiniz” dedi. Aykut Yenice, İzmir’de olağanüstü mutfak kültürünün temsilcisi olduklarını kaydederken, “Eskiden usta çırak ilişkisiyle çalışan bir sektördük şimdi altyapımızı eğitimli bireylerle daha da güçlendiriyoruz” diye konuştu.

Kendisine 2023 yılı için “50 milyon turist 50 milyar dolar gelir” hedefi koyan devletin bunu gerçekleştirmek için Türk mutfağını göz ardı edemeyeceğini ve bu sektöre mutlaka yatırım yapması gerektiğini kaydeden Yenice, gelen turistin ülkeden verdiğimiz tadlarla ülkelerine geri döndüğünü söyledi. Aykut Yenice, sektör olarak Antalya’da düzenlenen FoodProduct fuarına destek verdiklerini, fuarın gıda sektörünün tanıtımı için önemli olduğunu dile getirdi.

Demircan: Fuarcılıkta rekabet yaşanıyor

Yenice’nin ardından söz alan Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şube Başkanı Murat Demircan Antalya’da düzenlenen 27 fuarın yarattığı katma değerin 200 milyon Euro olduğunu anımsatarak, “İzmir’de de sadece Marble’ın yarattığı katma değerin 100 milyon Dolar olduğunu okuyoruz. Marble’ın ardından gelinlik, ekoloji, İEF sürekli büyüyen fuarlar. İzmir’in de Antalya’nın da ekonomisinin fuarlarla gelişmesi çok iyi” dedi. Ekonomi Bakanlığı’nın fuar desteklerinin artık yurt içi fuarları da destek kapsamına aldığını belirten Demircan, “Umarım ANFAŞ fuarları da bu desteklerden yararlanabiliyordur” diye konuştu.

Ediz: Fuar koşullarını sağlamak zor

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Danışma Kurulu Başkanı Abdülaziz Ediz ise fuarların ülke tanıtımı için birleştirici güç olduğunu kaydetti. “Türkiye olarak baktığımızda turizm alanında fuarcılığın önemli bir güç olduğunu görüyoruz” diyen Ediz, İzmir’de gerçekleştirilen yeni fuar alanının çok önemli bir çaba olduğunu ancak yıl boyunca dolu dolu hizmet vermesinin önemli olduğunu söyledi. Ediz, “İzmir, Antalya, İstanbul’da düzenlenecek fuar organizasyonlarının rekabeti değil ülkenin tanıtımı için güçbirliği oluşturmalı” derken, temel hedefin Türkiye markasını iyi bir şekilde sunmak olması gerektiğini kaydetti.

Fuarlara katılım için devletin verdiği desteğin önemli olduğuna da değinen Abdülaziz Ediz, “Ancak bu destekleri almak için yerine getirilmesi gereken koşulları sağlamak kolay değil. Bu koşulların ne kadar yerine getirilebildiğine bakmak gerek. Her sektörün bunu yapabildiğini söylemek zor” dedi. Ediz, “Türkiye olarak yılda ortalama 110 yurt dışı fuara katılıyoruz. Devlet olarak yurt dışı fuarlara katılım için verilen yüzde 50 – yüzde 85 destekler katılımcıları etkin hale getirdi ama içerde de aynı desteklerin verilmesi gerek” diye ekledi.

Bir cevap yazın