Prof. Dr. Aziz Sancar gemisiyle filo tamamlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Deniz Ulaşımı Geliştirme Projesi” kapsamında, modern, konforlu, hızlı ve çevreci 15 gemiden oluşturduğu filo tamamlandı. 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar’ın adını taşıyan, uluslararası sularda sefer yapabilecek donanıma sahip gemi, yapımının tamamlanmasının ardından İzmir’e getirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, üretilen 15 yolcu gemisinden 13’ü iç körfez seferleri için tasarlandı. Haziran ayında teslim alınan İhsan Alyanak gemisi ve filonun son gemisi Prof. Dr. Aziz Sancar, Yüksek Hızlı Tekne (HSC) koduna uygun olarak inşa edilerek sertifikalandırıldı.

30 knot hıza ulaşan her iki gemi de uluslararası sefer yapabilecek. Muayene ve kabul işlemlerine başlanan Prof. Dr. Aziz Sancar gemisi, sefer izinlerinin alınmasının ardından hizmete girecek.

Yapı ana malzemesi, sağlam, hafif, dayanıklı, uzun ömürlü ve işletme maliyetleri düşük karbon kompozit malzemeden üretilen Prof. Dr. Aziz Sancar gemisi, 400 yolcu ve dört tekerlekli sandalyeli yolcu kapasitesine sahip. Tam elektronik kontrol sistemi ve manevra yeteneği bulunan gemi, bu sayede iskelelere çok kısa sürede yanaşma ve ayrılma işlemini gerçekleştirebiliyor.

Gemiler iki kattan oluşuyor ve ana güvertede kapalı alan, üst güvertede ise kapalı ve açık alan bulunuyor. Konforlu ve ergonomik özellikli koltukları ile geniş koltuk arası mesafesi sağlanıyor. Görme engelli yolcular için hissedilebilir yüzey ve gerekli yerlerde Braille Alfabesi ile yazılmış kabartmalı uyarı ve yönlendirme işaretleri de bulunuyor.

Gemilerde iki erkek, iki kadın ve bir engelli tuvaletlerinin yanı sıra bebek bakım masası da yer alıyor. İzmir’in yeni gemilerinde yolculuk sırasındaki ihtiyaçların giderilmesi için büfe ve soğuk–sıcak içeceklerin satıldığı otomatik satış büfeleri ile televizyon ve kablosuz internet donanımı da oluşturuldu.

Gemilerde on bisiklet park yeri ayrıldı. Gemilerde yolcuların konforlu bir biçimde yolculuk edebilmeleri için iklimlendirme sistemi, evcil hayvanları için de birbirinden bağımsız evcil hayvan kafesleri bulunuyor.
39 kez okundu.

Bir cevap yazın